Pro seniory může být i chřipka smrtelná
K přicházejícímu zimnímu období bohužel neodmyslitelně patří i nachlazení a chřipka. Tato onemocnění se nevyhnou prakticky nikomu. U některých lidí však viry udeří v daleko větší míře. Zejména u seniorů se doporučuje věnovat i malým nachlazením větší pozornost. Nad 60 let je vhodné uvažovat o očkování.
Slabší imunitní systém – to je ten hlavní důvod, proč jsou senioři náchylnější k nemocem. Nemoci navíc mají u starších ročníků těžší průběh, než u mladších lidí. Vývoj nemoci může také ovlivnit například cukrovka či nemoci srdce a oběhového systému. V krajních případech může přerůst v zápal plic a být pro starší lidi smrtelná.
„V chřipkovém období jsou senioři, kteří navíc trpí některou z chronických nemocí, ve zvýšeném nebezpečí. Měli by proto vždy na podzim využít možnosti, nechat se proti chřipce preventivně očkovat. Očkování proti chřipce významně snižuje riziko nákazy i dalších komplikací. Senioři ho mají zdarma, stačí se jen objednat u svého praktického lékaře,“ říká pro web mednews RSDr. Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů České republiky.
Imunologická paměť ochabuje
Čtete také
Téměř každý člověk prodělá během svého života více infekcí, jejichž průvodcem jsou chřipkové viry. Přitom se vytváří imunologická paměť. Ta funguje tak, že imunitní systém reaguje při opakované infekci stejným druhem viru podstatně rychleji. Chřipka se proto nevyvine nebo její průběh bývá lehčí.
Ovšem paměťové buňky, které jsou zodpovědné za rychlou imunitní reakci, mají omezenou životnost a s přibývajícím věkem ubývají. Znamená to, že imunitní systém staršího člověka nemůže původce nákazy tak rychle likvidovat. Následkem toho probíhá chřipka silněji a déle se v těle udrží. V mnoha případech se také rozvine i život ohrožující zánět plic.
A jak se proti chřipce bránit?
- Teple se oblékejte. Nejdůležitější je mít v teple hlavu a nohy.
- Dodržujte pitný režim. Ideálně si uvařte čaj s citrónem a zázvorem.
- Nezapomínejte na doplňování vitamínu C.
- Vyhněte se stresu a dodržujte pravidelný spánkový režim.
- Vyhněte se prostorům s velkou koncentrací lidí.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.