Zřeknutí se dědictví podle nového občanského zákoníku
Do konce roku 2013 nebylo možné zřeknout se dědictví ještě za života zemřelého, rozhodnutí tedy mohlo padnout až po jeho smrti, kdy dědic může dědictví buďto přijmout, nebo odmítnout. Nový občanský zákoník platný od 1.1. 2014 však již tuto možnost přináší, což je vnímáno velmi pozitivně. Co to pro nás v důsledku znamená a jaké to má praktické využití?
Zřeknutí se dědictví 2014
Podle nového občanského zákoníku 2014 vzniká možnost zřeknout se v dědické smlouvě se zůstavitelem dědictví již za jeho života. Takto je možné zříci se buďto celého dědictví, nebo pouze práva na povinný díl, což lze uskutečnit se zůstavitelem za jeho života prostřednictvím smlouvy, přičemž možnost dědit zůstává zachována – kdo se totiž zřekne práva na povinný díl, nezříká se tím práva z dědické posloupnosti. Tato smlouva o zřeknutí se dědického práva má formu veřejné listiny, a pokud není jinak ujednáno, je platná i pro dědicovy potomky. Teoreticky je možné uzavřít dědickou smlouvu již dnes, ale bude platná jen tehdy, zemře-li zůstavitel až po prvním lednu roku 2014.
Vyhnutí se dědickým sporům
Praktické využití nachází zřeknutí se dědictví tehdy, obdaruje-li zůstavitel jednoho z potomků již za svého života. Uzavře s ním tedy smlouvu, ve které se daný dědic dědictví zřekne, a tak si zůstavitel může zajistit to, že zbylí dědicové budou po jeho smrti obdarování stejným dílem.
Jak to může vypadat v praxi
Otec má tři syny, přičemž jednomu již za svého života daruje statek, pro který nemá žádné využití. Zároveň s ním ale uzavře smlouvu o zřeknutí se dědictví, čímž zajistí, že ostatní podíl dostanou po jeho smrti stejným dílem zbylí dva potomci.
Zdroj foto: morguefile.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.