Znalost příznaků mrtvice vám může zachránit život
Tok krve do části mozku je snížen nebo úplně přerušen. I tak lze jednoduše popsat mrtvici, která pak následně může způsobit odumření a nevratné poškození některých mozkových buněk. Jde o náhlou příhodu, Proto ji předem jen stěží poznáme. Existuje však několik varovných příznaků, podle kterých ji můžete včas odhalit a zachránit si život.
Příznaky mozkové příhody mohou být různé, záleží na konkrétně poškozené části mozku. Existují však různé varovné signály, které vám pomohou mrtvici včas poznat, zavolat záchrannou službu a zvýšit tak šanci na přežití. Čas hraje v případě mrtvice opravdu zásadní roli, jelikož se během ní přeruší dodávka kyslíku do mozkových buněk a ty po pěti minutách vyčerpají veškeré své zásoby. Tyto signály byste proto neměli v žádném případě podceňovat.
Internetový portál ulekare.cz uvádí zejména:
Potíže s chůzí - jde například o zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybu.
Problémy s řečí a porozuměním - lidé postižení mrtvicí často nerozumí řeči, drmolí, mluví z cesty nebo používají vulgární výrazy.
Čtete také
Ochrnutí nebo necitlivost obličeje, rukou či nohou - typickým znakem jsou potíže jen na jedné části těla, prvním příznakem bývá pokleslý koutek nebo neschopnost zvednout obě ruce nad hlavu.
Poruchy zraku - jde o úplnou ztrátu zraku, rozmazané či dvojité vidění.
Náhlá, silná bolest hlavy - bývá doprovázena zvracením, závratěmi a poruchami vědomí.
Částečně lze mrtvici předcházet prevencí a to zejména zdravým životním stylem. Rizikovými faktory, které mohou přispět ke vzniku mrtvice, mohou být zejména nadváha a obezita, nedostatek pohybu, vysoký příjem alkoholu, vysoký krevní tlak, kouření, vysoký cholesterol, cukrovka, spánková apnoe, historický výskyt mrtvice v rodině a užívání drog. Statisticky pak mrtvice postihuje spíše osoby starší 55 let a častější je u mužů.
Tři typy cévních příhod
Jedním z projevů přicházející mrtvice může být také brnění. „Samozřejmě vás může brnět ruka, protože máte ́přeležený nerv. Ale nečekané oslabení končetin a brnění bez zjevných příčin, přechodná porucha mluvy, krátkodobá ztráta zraku, to všechno si zaslouží vyšetření. V této fázi totiž můžeme lidem pomoci nejvíce,“ vysvětluje pro idnes cévní neurochirurg Jan Šroubek.
Lékaři dnes rozlišují tři typy cévních mozkových příhod. Nejčastějším je ischemická cévní mozková příhoda, která nastává v případě, že dojde k ucpání nebo zúžení mozkové tepny krevní sraženinou. Tato sraženina může pocházet ze srdce, kde nejčastěji vzniká při poruchách srdečního rytmu.
Druhým typem je pak hemoragická cévní mozková příhoda, při které dochází ke krvácení do mozku z důvodu poškození mozkových tepen vysokým krevním tlakem nebo cévního onemocnění. Nejméně časté je pak podle Šroubka krvácení do mozkových plen, které vzniká prasknutím výdutě mozkové tepny.
Následné komplikace
Pokud vše dobře dopadne a člověk postižený mrtvicí příhodu přežije, nemá stále úplně vyhráno. Kvůli nedostatku kyslíku odumře velké množství nervových buněk, což může komplikovat následnou rehabilitaci. Velice časté je jednostrané svalové ochrnutí, potíže s mluvením, ztráta paměti či emoční potíže jako například deprese či výkyv nálad.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.