Zdravé kosti, méně zánětů. Senioři by si měli hlídat hladinu vitamínu D
Rybí tuk, vaječný žloutek, ale především sluneční záření – to jsou přirozené zdroje vitamínu D. Proč je tak důležité mít ho dost? A co může jeho nedostatek způsobit starším lidem?
Vitamín D má zásadní význam pro zdraví kostí a kloubů každého člověka. U starších lidí se pak tato potřeba navyšuje kvůli zdravotním problémům typicky souvisejícím se stářím, ale také proto, že s přibývajícím věkem se snižuje schopnost přeměnit sluneční záření na vitamín D.
Hlavním zdrojem vitamínu D je totiž syntéza v kůži při vystavení se slunečním paprskům. Dospělý člověk by tak měl strávit na slunci alespoň deset minut až půl hodiny denně, aby získal dostatečnou dávku. Největší riziko nedostatku nastává v podzimním a zimním období, kdy lidé zpravidla chodí zahalení a paprsky se tak nedostanou do kontaktu s většinou pokožky. Zejména senioři by měli vitamin D doplňovat také z jinými způsoby.
„U starších lidí může nedostatek vitamínu D (kromě jiných faktorů) souviset s osteoporózou a může rovněž urychlovat její rozvoj. Dalšími příznaky nedostatku vitamínu D jsou snížená svalová síla a zvýšená náchylnost k infekcím,“ upozorňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Úřad proto seniorům doporučuje vitamín D získávat nejenom přirozenými zdroji, ale také prostřednictvím doplňků stravy.
Čtete také
„Veškeré doplňky stravy je však vhodné užívat po konzultaci s lékařem. Před podáváním doplňku stravy s obsahem vitamínu D se kromě toho doporučuje zkontrolovat hladinu tohoto vitamínu v krvi,“ píše se v instrukcích ÚZISu.
Souvislosti se zánětem
Dřívější výzkumné studie pozorovaly souvislost vitamínu D se záněty v těle, dosud ale chyběly údaje o starších dospělých. To se rozhodl změnit vědec Eamon Laird spolu s kolegy z irské Univerzity Limerick, který uskutečnil studii se vzorkem 5381 Irů a Irek starších padesáti let. „Na základě našeho výzkumu lze říci, že starší dospělí s nedostatečným stavem vitamínu D měli vyšší hladinu zánětu,“ shrnul Laird v popisu výsledků studie.
Podle lékaře však zatím není jasné, zda nízké hladiny vitamínu D chronický zánět přímo způsobují. Pokud se v budoucnu tato spojitost prokáže, mohla by být optimalizace hladiny vitamínu D v těle účinným, levným a málo rizikovým způsobem, jak se těmto zánětům ubránit. Už v současnosti ale jeho zdravá hladina může působit jako prevence.
Vzhledem k tomu, že záněty jsou významným spouštěčem chronických onemocnění spojených se stárnutím, může být braní vitamínu D také metodou, jak snížit riziko nemocnosti starších lidí obecně.
Vitamín je bohatě obsažen v tučných rybách jako jsou makrela, losos nebo sledi. Houbaře jistě potěší informace, že se nachází i v přírodě nalezených jedlých houbách. Přesto má sedmdesát procent české populace tohoto vitamínu nedostatek, celosvětově se jedná o miliardu lidí.
Kromě seniorů by vitamín D měli doplňovat také obecně lidé, kteří tráví málo času venku, a lidé s tmavou pletí.
zdroj foto: unsplash.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.