Závěť vzor aneb jak napsat závěť
K 1.1. 2014 vstupuje do platnosti nový občanský zákoník, který mimo jiné upravuje právní normy pro závěť, jež nyní více respektuje vůli zůstavitele. Jaké přináší novinky a jak takovou závěť napsat se dočtete v následujícím článku.
Novinky v závěti
Od roku 2014 bude moci zůstavitel určit podmínky, které bude muset dědic splnit, aby mohl dědit. Může tedy například na nějakou dobu zakázat prodej děděné věci, či nakázat dědici, aby se staral o zůstavitelovo morče. Další novinkou je, že chtějí-li se dědicové dohodnout, pak tato možnost musí být výslovně uvedena v závěti. V opačném případě si budou moci majetek přerozdělit až po ukončení dědického řízení. Do konce roku 2013 zároveň platilo to, že opomene-li zůstavitel nepominutelné dědice, pak je celá závěť neplatná. Nově se však její platnost nezruší, nýbrž bude pouze přihlédnuto k nepominutelným dědicům. Zůstavitel také bude moci nepominutelného dědice vydědit i bez udání konkrétního důvodu.
Jak napsat závěť
Závěť je možno sepsat buďto vlastnoručně, či u notáře. Druhá možnost skýtá jisté výhody, neboť každý notář se v této problematice musí dobře orientovat, a tak je schopen zůstavitelovi poskytnout to nejlepší poradenství a poukázat na možné využití novinek v zákoně. U notáře lze pak závěť (i vlastnoručně psanou) uschovat, čímž si zůstavitel zajistí, že se závěť neztratí. Chcete-li závěť sepsat vlastnoručně, abyste ušetřili, pak věřte, že rozdíl mezi pouhým uschováním a celkovým sepsáním závěti, je jen několik málo stokorun. Pokud závěť sepíšete ještě před koncem roku 2013, můžete si vybrat, podle kterých právních norem má být závěť vykonána. Nová verze však bude platná až při úmrtí po 1.1. 2014.
Vzor závěti - náležitosti
V závěti nesmí chybět údaj o tom, kdo odkazuje, kde bydlí, údaje o bydlišti a rodné číslo. Dále musí být sepsáno komu a jaká konkrétní věc připadne dědicům. Opět musí být uvedeny přesné údaje všech dědiců. V závěru závěti je důležitý údaj o dni a místě sepsání závěti s podpisem.
Pokud se rozhodnete sepsat závěť, doporučujeme využít služeb notáře, který má vzor závěti zažitý a je schopen s vámi závěť probrat do detailů, abyste na něco nezapomněli.
Vzory závěti ke stažení
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Komentáře ke článku
chci se zeptat, zda je nutné sepisovat závěť - je mi 60 let - manžel a prvorozená dcera zemřeli, jedinou dědičkou je moje druhá dcera, které bydlí v Praze, já bydlím v družstevním bytě v Teplicích v Čechách - tento byt má v družstvu zapsaný na sebe má žijící dcera - já ho pouze užívám, auto nemám, jinou nemovitost také ne a na účet mi chodí můj důchod, Chci si zaplatit pohřeb a vydání urny dceři, aby dcera neměla další starosti, co je vlastně oficielně jako můj majetek - vybavení bytu a oblečení ? Poraďte mi prosím.
Děkuji Vám předem za ochotu.
Karla Jeřábková
Pokud mel manzel nejaky majetek predtim, nez si vas vzal a zemrel by az po vas, tak budou po nem dedit jeho sourozenci (deti jeho sourozencu). To se tyka i poloviny majetku, kterou by zdedil po vas.
Vase deti by z toho nemeli nic, protoze s nim formalne vzato nemaji zadny vztah.
Děti ale budou dědit také, pokud nedošlo z Vaší strany k jejich vydědění, neboť jsou nepominutelnými dědici (§1492 občanského zákoníku: Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice, který se práva na povinný díl nezřekl a nedošlo-li ani k vydědění. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, náleží nepominutelnému dědici povinný díl.)
Čejpová Věra
Dobrý den,
potřeboval bych radu,. Máme 3 děti, které jsou již dospělé. Bydlí samostatně každý ve svém.
S manželkou jsme si postavili rodinný domek. Postavili jsme ho na pozemku, který jsem dostal od rodičů, jako dar. Pozemek je psaný na mě, dům jsme stavěli společně. Jsme již v letech, tak přemýšlíme kdyby se se mnou, nebo s manželkou něco stalo, aby ten druhý mohl v domě v klidu dožít, a nemusel se dohadovat s dětmi o vyplacení.. Jak to mám udělat , aby nebyl potom žádný problém.
. Až tu nebude ani jeden, potom si mohou dům prodat a podělit se.
Nevím jak to sepsat v závěti.
Poradte prosím.
Honza.