Zapomínání může být příznakem demence
Že se v pokročilém věku zhoršuje paměť je poměrně známá věc. Takzvanou sklerózu bychom však neměli podceňovat, jelikož může být příznakem nastupující demence. Často se v takovém případě pojí také se špatným spánkem či změnou chuti. Nejúčinnější obranou je prevence.
Výskyt demence se nejčastěji objevuje u lidí starších 60 let. Se zvyšujícím se věkem navíc riziko, že budete trpět tímto degenerativním onemocněním, výrazně stoupá. Problémem je, že lidé většinou zapomnětlivost připisují pouze věku a lékařkou pomoc vyhledají až v pokročilém stádiu nemoci, kdy už se s tím nedá moc dělat. Asi nejznámějším typem této degenerace je Alzheimerova choroba.
„O demenci se jedná ve chvíli, kdy postižený člověk začne selhávat ve svých denních aktivitách – v zaměstnání, v sebeobsluze nebo v sociálních vztazích. Rozvoj patologických změn v mozku při degenerativních onemocněních předbíhá o mnoho let první projevy nemoci.” uvedla pro server onadnes doktorka Pavla Myslíková.
Čtete také
Myslíková také doplnila, že při demenci jsou postiženy všechny složky lidské existence jako například kognitivní funkce, změny chování a nálad(smutek, deprese), změny osobnosti a povahových vlastností a pacient selhávání při každodenních aktivitách. Mezi projevy se pak dále řadí například vztahovačnost, pocity ohrožení, bludy a halucinace, potíže se spánkem a chůzí. Poruchy paměti se mohou objevit až později.
Důležitá je prevence
Důležité tedy je již při prvních příznacích vyhledat lékařskou pomoc, díky které lze průběh nemoci a změny v chování pacienta výrazně zpomalit. Zcela vyléčit demenci však lékaři zatím neumějí. Velkou roli zde tedy hraje prevence. Pomoci může zdravý životní styl či pravidelná psychická a fyzická aktivita.
Neměli byste navíc podceňovat význam společenských kontaktů. S radostí byste měli vítat a plnit takzvané společenské povinnosti, které mají pozitivní vliv na mozkové procesy. Jakákoliv další mozková aktivita se také počítá. Měli byste svým mozkovým závitům dávat stále nové výzvy, například naučit se další jazyk.
Zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.