Žádosti o invalidní penze jsou zpožděné pandemií
Téměř třetina žádostí o invalidní důchod byla v prvním pololetí letošního roku vyřízena po zákonném termínu devadesáti dnů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že za to může pandemie covidu. Zpoždění může žadatelům působit problémy. Informoval o tom web novinky.cz.
Podle dat ČSSZ se tento problém v prvním pololetí týkal 29,5 procenta žadatelů. „Příčinou delší doby řízení u invalidních důchodů a vysokého počtu případů vyřízených po lhůtě bylo zejména výrazné snížení personálních kapacit, které se podílejí na vyřizování žádostí o důchod, v období pandemie a platnosti souvisejících přijatých krizových opatření,“ sdělila novinkám mluvčí správy Jitka Drmolová.
Dalším důvodem většího počtu případů vyřízených po lhůtě bylo podle Drmolové také nestejnoměrné podávání žádostí o důchod, a to nejen invalidních, ale také starobních a pozůstalostních. „Na jaře 2020 bylo podáváno jen dvanáct tisíc žádostí měsíčně, v závěru roku to již bylo dvacet jedna tisíc žádostí,“ uvedla s tím, že personální kapacity jsou nastavené na průměrný počet cca sedmnáct až devatenáct tisíc měsíčně podaných žádostí.
Nadprůměrné množství žádostí
Čtete také
„V roce 2021 pokračoval trend vysokého počtu podávaných žádostí, a bez ohledu na pandemickou situaci je letos podáváno kolem devatenácti tisíc žádostí o důchod měsíčně,“ dodala mluvčí úřadu.
Důchody dostanou žadatelé zpětně vyplaceny. „Ale potíže to činí. Zvláště lidé, kteří končí v zaměstnání kvůli zdravotnímu stavu, čekají a nemají prostředky,“ řekl novinkám předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. I podle něj může být prodleva z větší části způsobená covidem.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.