Vyplatí se jít do předdůchodu?
Česká republika má novou penzijní reformu, která umožňuje lidem jít do předdůchodu bez toho, aby jim nebyla zkrácená starobní penze. Reforma je vhodná pro ty, kteří přijdou pár let před oficiálním odchodem do důchodu o práci, či na svou profesi již fyzicky nestačí. Předdůchod má omezenou hranici jejíž minimální hodnota jsou dva roky a maximální pět let.
Předdůchod podmínky
Ač bylo na začátku tohoto roku v předdůchodu necelých 300 lidí, s přibývajícími měsíci je evidován větší zájem. Nejčastějšími zájemci jsou právě ti lidé, kteří přijdou o práci pár let před důchodem, případně jim již nestačí fyzické síly na to jí plnohodnotně vykonávat a na invalidní důchod také nemají nárok. Samozřejmě pro takovéto občany je velice obtížné najít nové zaměstnání, a proto se zajímají, zda-li jít do předčasného důchodu nebo do předdůchodu. Druhá možnost ale není pro všechny, neboť jí mohou využít pouze ti, kteří alespoň pět let šetří na penzi u penzijní společnosti ve III. pilíři. Další podmínkou je, že zájemce dosáhne důchodového věku nejdéle za pět let. Předdůchod pro ženy má stejné podmínky, jako u můžu, a tedy, že důchodový věk je brán stejně jako u mužů, nikoliv podle počtu dětí. Posledním bodem, který zájemci o předdůchod musí splnit je, že potřebují mít našetřeno dostatek peněz. Tím je myšleno, že na každý měsíc v předdůchodu je potřeba mít alespoň 7 387,- Kč.
Předdůchod a přivýdělek
Nevýhodou předdůchodu je, že lidé na něj musí mít našetřeno dostatek úspor, neboť si jej platí sami. Každopádně i tak se může jednat o lepší řešení než je předčasná penze. Pokud se totiž rozhodnete pro ní, tak v důchodu vám bude chodit méně peněz, než odpovídá řádnému starobnímu důchodu. Také platí, že čím dříve do důchodu odejdete, tím vyšší sankce budete mít. Ty se kromě snížení starobného důchodu projevují omezením přivýdělků a jestliže si v předčasné penzi najdete zaměstnání, které bude podléhat odvodům, tak platba penze bude pozastavena až do doby, než řádně dosáhnete důchodového věku nebo dokud v zaměstnání neskončíte.
Jak vyplnit žádost o předdůchod
Jestliže se rozhodnete o předdůchod zažádat, musíte se obrátit na penzijní společnost, u které spoříte na penzi. Doba vyřizování je minimálně dva měsíce. O předdůchod můžete požádat ve chvíli, kdy jste v nových účastnických fondech, které jsou v provozu od začátku roku 2013. Penzijní společnost vás tak musí převést z transformovaného do účastnického fondu, kde se však objevíte až k prvnímu dni následujícího měsíce. Až se tak stane, budete moci požádat o předdůchod, který vám bude vyplácen na účet od dalšího měsíce a následně každý další měsíc. Ještě je potřeba dodat, že pokud nemáte našetřeno dostatek peněz, budete muset zbývající částku doplatit jednorázově.
Výhodou předdůchodu je i to, že stát za vás hradí zdravotní pojištění. Každopádně je potřeba pojišťovně ohlásit změnu do osmi dnů od zahájení čerpání předdůchodu. V případě, že začnete pobírat mzdu nebo podnikat, povinnost státu platit za vás pojistné zaniká.
Předdůchod není předčasný důchod
Mnohým lidem se mohou plést pojmy „předčasný starobní důchod“ a „předdůchod“. Ač jsou si tyto názvy podobné, ve skutečnosti je mezi nimi rozdíl.
Předčasný starobní důchod si je možno nárokovat až po splnění zákonem daných podmínek, kterými jsou uplynutí potřebné doby na získání pojištění a dosáhnutí požadovaného věku. Nevýhodou předčasného důchodu je, že jeho pobíráním vám bude krácen i následný řádný starobní důchod. V jak moc velké výši toto krácení proběhne, se určuje podle toho, kolik let vám zbývá do řádného důchodového věku od doby, kdy si požádáte o předčasný důchod.
V případě předdůchodu lze naopak čerpat vámi našetřenou částku a to v maximální možné lhůtě pěti let před dosažením řádného důchodového věku. Kromě horní hranice doby pobírání je určená i ta spodní, kterou jsou dva roky. Jelikož se jedná o formu připojištění, tak peníze nevyplácí stát, ale předdůchod si hradíte z vlastních zdrojů. Díky tomu však nebude doba trávená v předdůchodě nijak negativně ovlivňovat výpočet výše řádného starobního důchodu.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.