Věk odchodu do důchodu se má prudce zvyšovat
Důchodový věk neustále roste. Lidé narození po roce 1981 budou odcházet do penze až po 67. roce života. Ročník 1983 dokonce ještě o půl roku později. Vyplývá to ze zprávy k novele o důchodovém pojištění. Informoval o tom web novinky.cz.
„Jedná se o dlouhodobou predikci, která je přirozeně spojena s nejistotou budoucího vývoje. Vyjadřuje tedy pouze trend a nelze k ní přistupovat tak, že se jedná o přesnou předpověď,“ okomentoval materiál mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.
Změny jsou součástí penzijní reformy navržené resortním ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), který chce navázat věk odchodu do důchodu na naději dožití. Podle současných pravidel se měl věk pro penzi v roce 2035 zastropovat na 65 letech, ale to už platit nemá. Nově by se měla doba pro odchod na odpočinek odvíjet od propočtů statistiků.
„Hodnoty naděje dožití v jednotlivých letech může mírně ovlivňovat epidemická situace, meziroční změny tak mohou kolísat,“ řekla novinkám demografka Michaela Němečková z Českého statistického úřadu. Nicméně v dlouhodobějším pohledu má naděje dožití ve věku 50 let v Česku u mužů i u žen rostoucí trend, dodala.
Výjimka pro některé profese
Čtete také
Podle předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Boženy Juraškové by bylo výrazné navyšování důchodového věku v některých oborech nesmyslné. „Má to být odstupňované podle náročnosti povolání. Kritériem ale nemusí být pouze fyzická zdatnost. Může se jednat i o psychickou náročnost,“ řekla nedávno Právu Jurašková.
„Způsobí to mnoha lidem těžké situace, protože jak je obecně známo, střední délka dožití ve zdraví je výrazně pod nadějí dožití,“ míní o změnách v odchodech do důchodu expremiér Vladimír Špidla. Na parametr dožití ve zdraví by chtělo důchodový věk navázat i opoziční ANO.
Podle demografa Tomáše Fialy z Vysoké školy ekonomické ale pro to není zcela jednoznačná definice. „Záleží na tom, zda zdraví definujeme jako absenci nějaké chronické nemoci či zda tím rozumíme omezení běžných aktivit. Na rozdíl od úmrtnosti je zdravotní stav v populaci posuzován pouze na základě výběrového šetření,“ uvedl.
Odbory jsou proti
Proti zpřísňování podmínek jsou odbory. „Český zaměstnanec odpracuje v průměru proti německému o jedenáct let více. Má tak daleko větší riziko zhoršení zdravotního stavu v dřívějším věku,“ upozornila odborářský předák Josef Středula. Propočet podle něj vychází z průměrně odpracovaných hodin. „Že by pokrývač šel v 69 letech spravovat střechu? Pokud něco takového bude, budeme muset vyjednávat nový typ příplatku, a to za odvoz mrtvoly z pracoviště,“ dodal ironicky Středula.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.