Vakcína AstraZeneca by u seniorů mohla být méně účinná
Vakcína proti koronaviru od firmy AstraZeneca by do Evropy měla dorazit v průběhu února. Existují však spekulace o její účinnosti pro občany starší 65 let. Pokud by se tyto zprávy ukázaly jako pravdivé, bylo by vhodnější očkovat seniory jiným typem vakcín.
„Pokud je to opravdu tak, že v přímém srovnání je některá vakcína prokazatelně lepší a má vyšší účinnost, tak jasně, že by se měla používat u seniorů spíše ta,“ uvedl pro novinky imunolog Václav Hořejší. Zatím ale není jasné, zda látka od AstryZeneky má u seniorů nižší účinnost.
S informací přišly podle webu novinky německé noviny Handelsblatt a Bild s odkazem na vládní zdroje. Podle nich je účinnost této očkovací látky u lidí starších 65 let pouze osm procent. To výrobce však důrazně odmítl s tím, že nízká účinnost je pouze po podání první ze dvou dávek. Bild nicméně dodal, že Německo tuto vakcínu pro očkování seniorů nepoužije.
Vhodná pouze pro mladší?
Čtete také
„Podle zatím předběžných informací se může stát, že by vakcína získala registraci, která by byla v podstatě omezena na věkovou kategorii do 55 let,“ uvedl pro novinky Prymula s tím, že zatím se ovšem jedná o předběžná tvrzení. V tuzemsku používané očkovací látky uvádějí účinnost nad 90 procent. Problematická vakcína AstraZeneca se pohybuje okolo 70 procent a Česku by měla poskytnout tři miliony dávek.
O tom, jakými vakcínami se budou v Česku očkovat senioři zatím není jasno. „O tom bude ještě řeč. Musíme se podívat na to, jaká je konkrétní účinnost v jednotlivých věkových kategoriích,“ uvedl Prymula a doplnil, že v současnosti užívané vakcíny od Pfizeru a Moderny jsou u starších občanů velmi účinné.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.