V boji s Alzheimerovou chorobou pomáhají české testy
Zapomínání - hlavní projev obávané Alzheimerovy nemoci. Neustále probíhají mnohé výzkumy a zdokonaluje se její léčba a zeména metody včasného odhalení. Zapojili se i čeští vědci v pilotním projektu časné diagnostiky Alzheimerovy demence a podobných neurodegenerativních poruch.
Čeští vědci přišly s výzkumem, který se snaží včas odhalit příznaky Alzheimerovy choroby. „Hlavní myšlenkou je, že pravidelná preventivní prohlídka u praktického lékaře bude u seniorů rozšířena o krátký test paměti. V případě jeho nezvládnutí bude senior podrobněji vyšetřen, aby byly vyloučeny i jiné možné příčiny zhoršení paměti, například deprese nebo některé poruchy látkové přeměny,“ vysvětlila pro novinky Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno a předsedkyně Institutu sociálních a zdravotních strategií.
Čtete také
Výzkum vytvořil a zorganizoval Institut sociálních a zdravotních strategií ve spolupráci s brněnským magistrátem, Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Zapojili se do něj i mnozí lékaři, kteří otestovali 875 seniorů. Test jich nezvládlo 94, z nich byla hned u 33 nově diagnostikována počínající demence.
Zvládnete namalovat hodiny?
Jednoduché testy si můžete vyzkoušet i doma. Zkusit můžete například postupně odečítat číslo sedm od stovky či si nakreslit ciferník hodin s vyznačenými číslicemi. „Metodou, jak komunikovat se seniorem s demencí, je takzvané zpřítomnění, tedy pomocí aktuálně dostupných a seniorovi pochopitelných důkazů a argumentů ho vrátit do reality,“ doplnila profesorka Hana Matějovská Kubešová.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.