Trénujeme paměť – 3. díl
Spánek je jednou z nejdůležitějších činností pro správné fungování lidského organismu. Pomáhá při regeneraci těla i k dobití energie na další den. Avšak zatímco tělo odpočívá, mozek usilovně pracuje. Jak velká je moc spánku při posilování paměti?
Stejně jako u potřeby správného jídelníčku, také o důležitosti spánku člověk možná slýchá ze všech stran. Ale věděli jste, že spánek posiluje i paměť?
Když jsou lidé vzhůru, hromadí se jim v mysli mnoho vzpomínek. Na většinu z nich se ale během dne zapomene. „V první chvíli jsou vzpomínky ve velmi křehké podobě,“ uvádí odborník na spánek Robert Stickgold z harvardské lékařské fakulty.
Spánek je podle něj činnost, při které si mozek třídí a ukládá nové vzpomínky. „Když si zdřímnete, mozek se k nedávným vzpomínkám vrací a rozhoduje se, které z nich si ponechat,“ vysvětluje Stickgold. Výzkum ukázal, že během nočního spánku se některé vzpomínky dokonce posílí.
Podle Americké nadace spánku je pro paměť taky důležité, aby byl spánek nepřerušovaný. Pokud je přerušen (a to zejména víckrát za noc), tělo se dostatečně neuvolní a mozek se tím pádem nemůže tak dobře soustředit na svou činnost. V důsledku toho klesá kvalita i počet zapamatovaných informací a nově vzniklých vzpomínek.
Spánek má různé fáze
Čtete také
Náš mozek prochází v průběhu spánku různými fázemi. Mezi ně patří lehký spánek, hluboký spánek a spánek s rychlým pohybem očí (REM). Tyto cykly se opakují přibližně každou hodinu a půl.
Spánkové vzorce se spolu s přibývajícím věkem mění. Fáze spánku, které posilují hlubokou paměť, začínají klesat, když se člověku blíží čtyřicítka. Studie doktora Matthewa Walkera zjistila, že u lidí starších šedesáti let dochází k 70% ztrátě hlubokého spánku ve srovnání s mladými ve věku do pětadvaceti let.
V rámci studie si starší lidé následující den pamatovali méně věcí než mladší účastníci a zhoršení paměti vědci dokázali propojit se zhoršenou kvalitou hlubokého spánku.
Pracuje se na zlepšení
Vědci nyní zkoumají možnosti, jak zlepšit hluboké fáze spánku u starších lidí.
„Máme jen omezené znalosti o způsobech léčby zhoršené paměti ve stáří. Léčba spánkových problémů je ale reálnou možností,“ říká Walker. Obnovením kvality spánku by podle něj mohlo být možné zlepšit paměť u starších lidí.
Průměrnému seniorovi pro správný vývoj paměti stačí šest až devět hodin spánku. Kolik času pomáhá strávit procházkami a jaký vliv mají fotky přírody? To se dozvíte v dalším dílu.
Již jsme psali
Trénujeme paměť ve stáří - 1. díl
Trénujeme paměť ve stáří - 2. díl
zdroj foto: unsplash.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.