Tohle by mohlo rodiče vašeho vnoučete naštvat, nedělejte to
Prarodiče hrají v životě dítěte velmi důležitou roli. No, uznejte sami, kdo z nás nevzpomíná na dětství a léto strávené u babičky nebo dědečka? Ovšem jakmile se vnučka nebo vnouček narodí, mají tendence zasahovat rodičům do výchovy, později děti ládují cukrem a rozmazlují je různými dárky. Mají na to právo, jsou to babičky. Tady je 8 věcí, které by dělat neměly.
1. Nemluvte do výběru jména
Výběr jména je velice osobní záležitost a je zcela na rodičích, jaké jméno potomkovi dají. Odpusťte si historky o tom, že Emílie byla strašně ošklivá spolužačka nebo že Vojtěch je ten strašný sígr od sousedů.
2. Dárky nakupte po předchozí domluvě
Miminko se ještě nenarodilo a vy už kupujete dupačky, chrastítka a plyšáky? Když pak vyroste, neodpustíte si při každé návštěvě přinést medvídka, autíčko nebo jinou hračku? Naprosto to chápeme, ale zkuste se trochu krotit. Než koupíte dárek dítěti, zeptejte se jeho rodičů.
3. Nemluvte do stravování dítěte
Vy byste mu vařila jinak? nechte to být. Doba se mění a záleží opravdu jen na rodičích, jak se rozhodnout své dítě krmit. Někdy je to navíc velice citlivé téma. Můžete jí vyprávět, jak jste to tehdy dělala vy, ale nepoučujte. Stejně tak neměňte stravovací návyky dítěte: pokud nejí mléčné výrobky, cukr nebo potraviny obsahující lepek, má to nějaký důvod. Akceptujte ho. I tak existuje mnoho sladkostí, které dětem můžete kupovat. Zeptejte se rodičů.
4. Neporušujte pravidla
Sem tam když něco porušíte na škodu určitě není, ale dodržujte třeba dobu spánku, jídla, koupele a podobně.
5. Nepomlouvejte a neshazujte rodiče
Rozhodně nemluvte špatně o rodičích svých vnoučat. Nechcete je přece popudit proti nim! Můžete být na ně jakkoliv naštvaní, ale nechte si to pro sebe. Nikdy nesnižujte jejich autoritu. Totéž platí i u ostatních členů rodiny nebo učitelů. Spory si vyřeště sami mezi sebou a nejlépe bez přítomnosti dětí.
6. Měřte všem vnoučatům stejným metrem
Srovnávání nikdy nedělá dobrotu. Pokud máte více vnoučat, vyhněte se srovnání typu: "To Ondra už tam vyleze, běhá rychleji, z toho bude sportovec." Pokud chcete dítě motivovat k lepším výkonům, tohle není dobrá cesta, spíše ho odradíte. Navíc si to může dětská hlavička vysvětlit tak, že máte bratrance Ondru raději. Vaše vnouče pak začne hledat chyby na chváleném Ondrovi. Raději srovnávejte výkony dítěte samotného: "Vidíš, jak už hezky běháš, minule ti to tak nešlo, ale už se zlepšuješ." Stejně tak se vyhněte genderovým stereotypům: běháš jako holka.
7. Nechvalte příliš
Určitě máte tu nejkrásnější vnučku na celém světě, ale pokud jí to budete neustále opakovat, můžete jí uškodit. Jedno české přísloví říká, že samochvála smrdí, ale ani přemíra lichotek není na místě. Zkuste se zaměřit spíše na dovednosti vašeho vnoučete než na jeho "hezkou tvářičku".
8. Podporujte rozhodnutí rodičů
Pokud se vaše dcera (snacha) bude chtít vrátit do práce dřív, podpořte ji. Neříkejte, že dítě je moc malé a že by mělo mít především mámu. Vždyť ji neztratí! Ona sama ví, co je pro ně jako pro rodinu nejlepší. A pokud to tak cítí, je to její volba. Stejně jako když jde muž na rodičovskou, není to nic divného nebo nepřirozeného. Když rodičům naopak nabídnete pomoc – například že vyzvednete dítě ze školky nebo ho pohlídáte – budou vám vděční, a rodinné vztahy se tak upevní.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Přiznat šediny je stále v módě, vyžaduje to však odvahu - číst více »
Ženy tráví v penzi více času než muži. Rozdíl sníží reforma - číst více »
Chalupaření už není v kurzu. Senioři více cestují - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.