Státní příspěvek na důchodové spoření by mohl činit až 340 Kč
Po valorizaci se úprav dočká i státní příspěvek penzijního spoření. Vláda se již dohodla, že těm, kteří si měsíčně ukládají méně než pětistovku, odejme podporu úplně. Naopak těm, kteří si budou spořit 1700 korun a více, by měl stát přispívat 340 korun. Informoval o tom web novinky.cz.
„V koalici je shoda na lineárním navyšování příspěvku, bude činit 20 procent vložené částky,“ řekl Právu zdroj obeznámený s výsledkem jednání. V současné době je maximální příspěvek 230 korun při měsíčním vkladu alespoň 1000 korun. Důvodem ke změně, je motivace lidí spořit po větších částkách. Dohodnutý návrh by měl platit od ledna příštího roku.
„Dolní hranice úložky, od které vzniká nárok na státní příspěvek, se zvýší z 300 korun na 500 korun, horní hranice úložky, nad kterou příspěvek již dále neroste, stoupne z nynější tisícikoruny na 1700 korun,“ dodal.
Úprava příspěvků se má od ledna týkat všech smluv penzijního spoření, tedy i těch stávajících. Zástupci koalice se ke změnám v takzvaném třetím pilíři důchodového systému zatím vyjadřují pouze obecně. „Třetí pilíř by měl lépe motivovat k tomu, aby si lidé spořili vyšší částky, než je ta minimální pro získání státní podpory,“ řekl Právu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Cílem je motivace
Čtete také
„Hlavním cílem navržených změn je motivace účastníků k ukládání vyšších částek v tomto pilíři,“ potvrdil lidovecký poslanec Michael Kohajda. Na penzi si ke konci prosince se státním příspěvkem ve třetím pilíři spořilo bezmála 4,4 milionu lidí. V transformovaných fondech, kam už lidé deset let nemohou vstupovat, bylo koncem roku 2,78 milionu lidí, o 214 tisíc méně než o rok dřív. Doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy) mělo 1,62 milionu klientů, meziročně o 170 tisíc víc.
Národní rozpočtová rada upozorňuje, že výnosy českých penzijních fondů jsou v rámci zemí OECD jedny z nejnižších, zatímco poplatky za správu peněz spořených na stáří naopak patří mezi nejvyšší. „Stávající podoba třetího pilíře je do značné míry nefunkční, neboť vysoké náklady vládního sektoru spojené s přímou i nepřímou podporou se nijak neprojevují v nárůstu počtu osob, které používají naspořené prostředky jako pravidelný dodatečný zdroj příjmů ke státnímu důchodu,“ uvedla rada.
Ve hře je renta
Vláda vymýšlí, jak to změnit, aby lidé namísto jednorázových výběrů z penzijního fondu volili pravidelnou měsíční rentu. Ministerstvo financí přišlo s návrhem, aby ten, kdo si bude chtít naspořené peníze vybrat najednou, musel vrátit čtvrtinu až polovinu státního příspěvku.
„Tyto změny, které diskutujeme, by se určitě měly týkat pouze nových smluv,“ řekl k tomu Právu ministr financí Zbyněk Stanjura. Ani podle pirátky Olgy Richterové nyní třetí pilíř pořádně nefunguje. „Hodně z něj požírají poplatky finančním společnostem a lidé mají nízké výnosy. Je třeba to po vzoru západních zemí zásadně změnit,“ prohlásila.
Peníze z penzijních fondů by podle ní měly být investovány třeba do projektů nájemního bydlení či obnovitelných zdrojů energií. „Tam, kde by byla mnohem vyšší návratnost, a tedy i následná podpora v důchodu,“ dodala.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Sdílejte tento článek na Facebooku.