Spořili jste do II.pilíře? Požádejte o vrácení peněz
4,6 milionu je částka, která leží zapomenutá na účtu finanční správy. Jde o peníze lidí, kteří si v letech 2013 až 2016 spořili v takzvaném II. pilíři důchodového spoření. Pokud mezi ně patříte, o své úspory co nejdříve zažádejte, jelikož na konci roku by mohly propadnout státu.
Zrušení II. důchodového pilíře proběhlo v roce 2016 a své úspory do něj posílalo kolem 85 tisíc Čechů. Jejich peníze poté skončily na účtu finanční správy, která je postupně vrací žadatelům. Pokud jste ještě nepožádali, máte poslední možnost. Na konci roku totiž nenávratně propadnou státu.
"Ke konci ledna 2023 je evidováno 1 019 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali. Z celkového počtu účastníků s přeplatkem je evidováno 490 účastníků, kteří mají přeplatek větší než 100 korun. Suma přeplatků větších než 100 korun činí 4 601 069 korun," uvedla pro web aktualne.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
Podle ní je počet lidí, kteří peníze nevyzvedli, stále vysoký. Stejně jako částka, která na účtu zbývá. A to i přesto, že účastníci byli jak penzijními společnostmi, tak finančními úřady o možnosti vyplacení tohoto přeplatku v minulosti informováni.
Výplata skončí v prosinci
Čtete také
"Finanční správa bude veřejnost dál průběžně informovat během letošního roku, a to prostřednictvím tiskových zpráv a sociálních sítí," doplnila Křehlová. Výplata zapomenutých peněz skončí v prosinci.
Podle Křehlové informaci o existenci přeplatku poskytne místně příslušný správce daně, který se u fyzické osoby řídí jejím místem pobytu. Nevyzvednuté prostředky z II. pilíře důchodového spoření mohou být vyplaceny pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u finančního úřadu v místě bydliště.
Podle webu aktualne.cz vrátí přeplatek poplatníkovi správce daně do 30 dnů od podání žádosti. K vyplnění žádosti lze využít webovou aplikaci Finanční správy
Žádat mohou i dědicové
O peníze z důchodového spoření mohou požádat případně i dědicové. "Postup při vrácení přeplatku se v zásadě neliší od způsobu žádosti za života účastníka důchodového spoření, jen se samozřejmě mění osoba oprávněná požádat o vrácení přeplatku," říká Křehlová.
Jak uvádí zákon, pokud zatím řízení o pozůstalosti nebylo skončeno, pak může správce daně o vrácení přeplatku požádat osoba spravující pozůstalost. Musí to oznámit finančnímu úřadu. Detailnější informace o postupu podají úředníci na finanční správě.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.