Spolubydlení může být nový trend pro seniory
Uvažujete o tom, jak bude vypadat Váš život na stará kolena? Když studenti kvůli financím bydlí společně, proč by tak nemohli učinit i dříve narození? Čtyři seniorky z Kanady se rozhodly pro společné bydlení a nemohou si ho vynachválit. Informoval o tom web novinky.cz.
Původně se čtyři dámy, Luisa Bardswitchová (67), Martha Cassonová (70), Beverly Brownová (68) a Sandy McCullyová (74) mezi sebou ani pořádně neznaly. Nyní spolu žijí ve společném domě v Port Perry v Kanadě už čtvrtým rokem a nemohou si to vynachválit. K nápadu vedl fakt, že umístění do domova důchodců je ekonomicky velice náročné. Díky tomu se zrodila myšlenka společného bydlení.
Ženy se rozhodly, že si nechají postavit společný dům, který budou společně vlastnit. Háček však byl ve společném vlastnictví takového domu. Na takový případ komunitního bydlení nebyli úředníci ve městě připraveni, a tak se snažili stavbu odmítnout. Dámy se ale nevzdaly, obrátily se na místního ochránce práv a s jeho pomocí se stavebního povolení nakonec domohly a předělaly k obrazu svému historický dům.
Důraz kladly na praktičnost
Čtete také
Svůj dům si nechaly navrhnout tak, aby jej s postupujícím věkem nemusely opouštět. V domě je proto výtah a celkem šest pokojů. Každá z dam má jeden, dva další jsou zatím volné. Jednoho dne v nich totiž budou třeba pobývat pečovatelky. „Nedaly jsme se dohromady proto, abychom vzájemně o sebe pečovaly. Když potřebujete pomoc, musíte si ji zaplatit. A pokud byste nemohl být ubytovaný i se svým pečovatelem, pak byste se musel stěhovat,” vysvětluje pro novinky jedna z obyvatelek.
Dům je navíc navržen tak, aby každé z dam nabídl co nejvíce nezávislosti na ostatních. V praxi to znamená, že každá z žen vlastní čtvrtinový podíl v domě. Když některá z nich zemře, nebo se odstěhuje, nabídnou ostatní její podíl na realitním trhu. Navíc, každá platí měsíčně určitý obnos do společné kasy, z níž se řeší pravidelný úklid celého domu každý týden, péče o zahradu, a nákup jídla.
Výhodou je i společnost
Každá z členek přinesla do společného života sbírku vlastních životních zkušeností, což podle všech jen podpořilo spokojenost ze společného života. Všechny dohromady mají 13 vnoučat, která za nimi přicházejí na návštěvu.
Od chvíle, co se nastěhovaly do společného domova, vedou pravidelné rozpravy s ostatními důchodci, kteří také uvažují o společném bydlení s vrstevníky. Říkají, že nejlepší radou, kterou mohou na toto téma dát, je nečekat a naplánovat si budoucnost sám dřív, než ji za člověka budou nuceni plánovat jiní. Luisa pak pro samotný výběr spolubydlících doporučuje volit si k sobě takové lidi, kteří mají podobné životní hodnoty.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
O důchod lze žádat i přes aplikaci. Zobrazí i jeho přibližnou výši - číst více »
Po červencových změnách klesá zájem o penzijní spoření - číst více »
Sendvičová generace často nezvládá, chybí podpora systému - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.