Senioři často řeší finance svých potomků
Představa seniora už dávno není jen to, že sedí doma, maximálně pracují na zahrádce a za nic neutrácejí. Dnes penzisté za našetřené peníze často cestují, věnují se různým koníčkům a užívají si podzim života. V mnoha rodinách však převládá právě první uvedená představa spolu s tím, že senioři by měli finančně podporovat své děti a vnoučata.
„Není vůbec výjimečné, že když mladí lidé potřebují peníze, jdou požádat prarodiče. Ti se kvůli vnoučatům často dokonce zadluží. Mladí po nich buď žádají přímo peníze nebo ručení za vlastní nesplacené dluhy,“ vysvětlila pro web i60 Jana Žaludová ze společnosti KRUK, která pomáhá lidem s finančními problémy.
Někteří mladí lidé si pod pojmem penzista představují starého člověka, který už nic nepotřebuje a to málo, co mu z penze zbude, dává vnoučátkům. Jenže pak jsou překvapeni, když zjistí, že jejich babičky a dědové si od penze slibují pravý opak: začnou cestovat, vzdělávat se, bavit se. A to vše něco stojí.
Chtějí žít pro sebe
Čtete také
Z různých průzkumů týkajících se životního stylu současných lidí vyššího věku jasně vyplývá, že mezi nimi rok od roku ubývá těch, kteří jsou přesvědčeni, že člověk musí pro své dospělé děti a vnoučata udělat vše, co žádají, včetně finančních dotací. Naopak přibývá těch, kteří odcházejí do penze s přístupem: Celý život jsem žil pro ostatní, teď budu žít pro sebe.
Je také otázkou, jak moc jsou finanční dotace od prarodičů opravdovou pomocí. Mnoho mladých se na tyto finance spoléhá natolik, že nemají potřebu naučit se finanční gramotnosti a neutrácet za zbytečnosti.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.