Roli při léčbě Alzheimerovy choroby by mohl hrát jazyk
Parkinsonova a Alzheimerova choroba jsou dvě velmi vážné nemoci mozku, které zatím lékaři neumí vyléčit. Unikátní výzkum však zahájili brněnští vědci, kteří se domnívají, že řečové projevy těchto onemocnění úzce souvisí s jazykem, kterým pacient mluví. Tento poznatek by později chtěli využít při samotné léčbě.
Jedinečný výzkum, který by do budoucna mohl pomoci s léčbou Alzhaimerovy choroby vede tým profesorky Ireny Rektorové ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity. "V češtině a maďarštině čteme text víceméně stejně, jak je napsaný. V angličtině ale lidé jinak čtou a jinak píšou, a proto trochu odlišně využívají dráhy v mozku pro porozumění jazyku, pro tvorbu slov a psaní," uvedla Rektorová pro web ihned.cz.
Čeští vědci vyšetřují 150 pacientů i zdravých lidí. Spolupracují s nimi také výzkumné týmy, které jsou v maďarském Szegedu a v Tusconu v Arizoně. Výzkum by měl trvat do roku 2021. Pokud by se předpoklad potvrdil, lékaři a logopedi by mohli různě mluvící pacienty léčit odlišnými metodami.
Čtení, psaní, poslouchání
Čtete také
První shromážděná data od devíti zdravých lidí čeští neurologové již mají. Další dobrovolníky vědci stále hledají. Všichni podle Rektorové postoupí několik vyšetření. Například budou v magnetické rezonanci číst emočně neutrální věty či poslouchat a následně psát slova, která slyšeli.
"My budeme sledovat, co se při těchto činnostech děje v mozku, do jaké míry se jaké sítě zapojují při čtení a psaní a hlavně, jak je přitom ovlivňuje dané onemocnění. Výsledky poté vyhodnotíme," říká Rektorová s tím, že součástí výzkumu je i akustická analýza řečových nahrávek.
Zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.