Řidičský průkaz pro seniory a důchodce: Kdy musíte na lékařskou prohlídku a co všechno obnáší?

Důchodci a senioři za volantem nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Auto je pro mnohé z nich symbolem nezávislosti – umožňuje jim dojet na nákup, k lékaři i za rodinou. Zároveň ale s vyšším věkem přichází i povinnost podstupovat pravidelné lékařské prohlídky, bez kterých nelze legálně řídit. Kdy a kde je absolvovat? Co lékař sleduje? A co dělat, když senior prohlídkou neprojde?
Obsah tohoto článku
Kdy musí důchodce absolvovat lékařskou prohlídku?
Zákon je k seniorům řidičům nekompromisní. I přes svůj věk jsou však zkušenými řidiči a mnohdy si nedovedou život bez automobilu představit. S postupným věkem ale přichází na řadu zdravotní komplikace, které mohou jejich motoristický život citelně ohrozit. Případy, kdy seniora za volantem postihly zdravotní problémy, nejsou ničím výjimečným.
Podle zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu tak musí neprofesionální řidiči podstoupit první lékařskou prohlídku v 65 letech, další v 68 letech a poté každé dva roky. Lékař však může stanovit kratší interval podle zdravotního stavu.
- Na prohlídku se můžete dostavit nejdříve půl roku před narozeninami a nejpozději v den narozenin.
- Cena prohlídky se pohybuje kolem 300 Kč, ale může se lišit dle ordinace.
- Po úspěšném absolvování obdržíte potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řízení, které musíte mít při řízení u sebe a na požádání jej předložit policejní kontrole.
Co lékař při prohlídce seniora-řidiče sleduje?
Lékařská prohlídka není formalita, ale důležitý nástroj, jak zajistit, že je senior za volantem stále zdravotně způsobilý a neohrožuje sebe ani ostatní účastníky provozu. S přibývajícím věkem totiž dochází k přirozenému zhoršování zraku, sluchu, reakcí či orientace. Cílem lékaře není „odebrat řidičák“, ale posoudit, zda řidič všechny nároky na bezpečné řízení zvládá, případně doporučit úpravy nebo omezení, která pomohou zachovat mobilitu i bezpečnost.
Prohlídka zahrnuje:
- měření krevního tlaku,
- kontrolu zraku a sluchu,
- neurologické a psychické vyšetření,
- orientační testy paměti,
- rozhovor o aktuálním zdravotním stavu a užívaných lécích.
Pokud lékař zjistí podezření na omezenou způsobilost k řízení, může:
- požádat o doplnění vyšetření specialistou (např. očním lékařem, neurologem apod.),
- omezit rozsah oprávnění – např. povolit řízení jen:
- ve dne,
- v okrese bydliště,
- do určité vzdálenosti,
- nebo pouze v doprovodu další dospělé osoby.
Co se stane, když senior prohlídkou neprojde?
Pokud lékař potvrdí, že senior není momentálně zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel, má řidič povinnost:
- odevzdat řidičský průkaz na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností,
- řídit se doporučením lékaře, které může zahrnovat léčbu, návštěvu specialisty nebo absolvování dalších vyšetření,
- podstoupit opakovanou lékařskou prohlídku po určité době (například za několik měsíců), pokud lékař určí, že existuje možnost zlepšení zdravotního stavu.
V případě, že zdravotní stav seniora vykazuje zlepšení nebo se jednalo o dočasné omezení (např. po operaci, úrazu či akutní nemoci), může řidič zažádat o novou lékařskou prohlídku a po kladném posouzení opět získat potvrzení o způsobilosti.
Pokud lékař vyjádří trvalé pochybnosti o schopnostech řidiče, může být navrženo tzv. dopravně psychologické vyšetření nebo i praktické přezkoušení v autoškole. K tomu může dojít zejména v případech, kdy je potřeba ověřit nejen zdravotní stav, ale také schopnost reagovat v dopravním provozu.
Přezkoušení může být nařízeno i v rámci správního řízení, například na základě podnětu lékaře, policie nebo při závažném porušení pravidel silničního provozu.
Ať už se jedná o opakovanou prohlídku nebo přezkoušení, vždy platí, že bez platného potvrzení o zdravotní způsobilosti není řízení povoleno. Jízda bez něj je brána jako porušení zákona a může mít vážné právní i finanční důsledky.
Praktický příklad z praxe
Paní Marie (68 let) si chtěla obnovit řidičský průkaz. Během lékařské prohlídky jí byl zjištěn mírný problém se zrakem. Lékař ji poslal na oční vyšetření, které potvrdilo nutnost brýlí. Nakonec jí bylo povoleno řídit, ale pouze s korekčními brýlemi. Díky včasné kontrole mohla dál bezpečně řídit – a zároveň předešla možným komplikacím.
Jaká pokuta hrozí seniorům bez lékařské prohlídky?
Nepodstoupení povinné lékařské prohlídky je podle zákona považováno za přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Pokud řidič-senior usedne za volant bez platného lékařského potvrzení, vystavuje se vážným následkům:
- Pokutu až 10 000 Kč
- 5 trestných bodů
- Zákaz řízení na 6 až 12 měsíců
Tento přestupek může být odhalen nejen při silniční kontrole, ale také v rámci vyšetřování nehody nebo správního řízení.
Pojišťovna může odmítnout plnění
Zvláště závažné důsledky může mít situace, kdy senior bez platné lékařské prohlídky způsobí dopravní nehodu. V takovém případě totiž hrozí, že:
- pojišťovna odmítne uhradit škodu z povinného ručení, protože řidič nebyl způsobilý k řízení,
- škodu na zdraví, majetku nebo vozidlech musí uhradit řidič ze svého.
To může znamenat i statisícové či milionové částky. Riziko je tedy nejen právní, ale především finanční.
Řidičský průkaz i v důchodovém věku? Proč ne!
Získání řidičského oprávnění není výhradně záležitostí mladých. Mnoho seniorů a důchodců se rozhodne složit řidičské zkoušky až ve vyšším věku – ať už z praktických důvodů, nebo z touhy po větší nezávislosti. Dobrou zprávou je, že žádný zákon neomezuje maximální věk pro absolvování autoškoly.
Přestože není věk překážkou, fyzické a psychické schopnosti se s přibývajícími roky mohou měnit. Proto je vhodné být při výcviku důslednější a opatrnější. Řidičák tak může získat i člověk ve věku 70 či 75 let. Pro větší jistotu a bezpečnost je ale vhodné:
- Připlatit si několik hodin jízdy s instruktorem i po složení zkoušek – pomůže to zvýšit jistotu za volantem.
- Vyzkoušet trenažér, pokud je v autoškole k dispozici – ideální pro procvičení základních situací bez stresu z provozu.
- Zvolit méně vytížené časy pro první jízdy po získání oprávnění.
Získat řidičský průkaz i v důchodovém věku rozhodně není ostuda, ale odvaha – a při správném přístupu to může být nový a obohacující krok k samostatnosti. Stačí jít do toho s respektem, rozvahou a otevřenou myslí.
✅ Checklist: Co potřebuje senior pro přihlášení do autoškoly
1. Žádost o řidičské oprávnění
Vyplněný formulář „Žádost o přijetí k výuce a výcviku“ – obvykle vám ho poskytne přímo autoškola.
2. Potvrzení o zdravotní způsobilosti
Musíte absolvovat lékařskou prohlídku u praktického lékaře, který vystaví potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (formulář k tomu poskytne lékař nebo autoškola).
3. Platný doklad totožnosti
Občanský průkaz nebo jiný doklad, který prokazuje vaši totožnost a trvalé bydliště.
4. Úhrada kurzovného
Cena kurzu se liší dle lokality a autoškoly. Zahrnuje teoretickou výuku, praktické jízdy a přípravu na závěrečné zkoušky.
5. Motivace a čas na přípravu
Počítejte s tím, že výuka trvá zpravidla několik týdnů až měsíců. Je potřeba se učit i doma – např. testové otázky a pravidla provozu
Dbejte na svůj zdravotní stav, i když máte platný řidičák
Před každou jízdou zvažte svůj zdravotní stav. Pokud se cítíte unavení, máte závratě nebo nevolnost, raději se řízení vyhněte a v případě potřeby navštivte lékaře. Bezpečnost na silnici je vždy na prvním místě!
Víte, že řidiči se zhoršeným zrakem mohou přehlédnout až 25 % dopravních značek? Pravidelné lékařské prohlídky nejsou jen zákonnou povinností, ale i zárukou bezpečnosti pro vás i ostatní účastníky provozu.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jak si vybrat lázně: Průvodce pro seniory k odpočinku a rehabilitaci - číst více »
Lék Leqembi: Naděje pro léčbu Alzheimerovy nemoci - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Komentáře ke článku
Jezdím od 1969 roku bez problému.Když jsem se vracela z Bulharska a bylo mi z jídla nevolno ,zůstala jsem v kempu.neriskuji .
Díky .Psychotesty jsem dělala, dva krát po dvou hodinách .Bez problému .Paměť ,orientaci a postřeh vynikající. Nebyl důvod mi odebrat řidičák.jen drogová skupina spolupracovala s místními lékaři a policisty , jsou jím vázaní.jak policista může obejít lékaře a zakázat jím mi vystavit doporučení ???U nás v Těšíně jde vše. Muslimové vyřídí vše!!!!.Opravdu mi hází poklony i řidiči jak zvládám řízeni. Nero řekl -peníze nikdy nesmrdí,když zpoplatnil záchody.Nedotknutelní muslímové a zločinci jsou chráněni. !!!!Jsme ještě tu nějací Češi ???Tk přejí hodně šťastných km. ZZz
Teď mne chytili bez zdravotního osvědčení. Je osvědčení součást řidičského průkazu, nebo je zvlášť?
Musím mít novou prohlídku
děkuji za odpověď
Prohlídku mám 4.1.22 Kdy prosím na další prohlídku.
S díky Vladimír Čermák
Platí mi do 7.5.2021 ?
kdy je zapotřebí první zdravotní prohlídka u seniora pro řidičský průkaz B,děkuji za info.
Hezký den
Čermák Karel
protože to určitě dáte.. :) Vyberte si dobrého dopravního psychologa, já byl u Mgr. Petry Meisnerové. I v Praze můžete mít cenu
kolem 1 500 až 2 000 Kč. Já jsem byl hotovej do dvou hodin, výsledky hned na stole, takže jsem mohl jít s radostí domů.
www.psychotesty-praha.cz/