Rakovina prostaty - když se mužství obrátí proti mužům
Asi každý z nás by si přál mít rychlejší metabolismus, rychlejší regeneraci buněk nebo větší fyzickou výkonnost. V případě rakoviny prostaty je však, bohužel, právě příliš rychlé tempo reprodukce buněk příčinou vzniku nádoru.
Léčba rakoviny prostaty
Prostata je součástí mužského pohlavního ústrojí, jejímž hlavním úkolem je tvorba a produkce tekutiny sloužící k ochraně a obohacování spermií. Pokud se rakovina prostaty včas nezachytí a neléčí, šíří se stále hlouběji až do močového měchýře nebo do semenných váčků. V krajním případě se buňky dostanou mikroskopickými mezerami v cévách do krevního oběhu a mají tak prostor napadnout celé tělo. Nejčastěji napadá lymfatické uzliny nebo kosti. Délka přežití se u tohoto onemocnění určuje velmi těžko, záleží na stadiu onemocnění. Obecně se úspěšnost léčby hodnotí podle počtu přežívajících pacientů 5 let od diagnózy – u rakoviny prostaty medicína dosahuje 100% úspěšnosti. Předejít této zákeřné chorobě můžete aktivním pohybem, omezenou konzumací alkoholu, vyloučením cigaret a zdravou pestrou stravou, bohatou na vitamíny.
Medicína se stále vyvíjí a tak mají dnes muži více možností jakou léčbu zvolit. Vždy by to mělo probíhat vzájemnou dohodou mezi lékařem a pacientem. Proto se nebojte předem opravdu důkladně informovat.
Prostatektomie
Jedná se o radikální kompletní odstranění prostaty.
Radioterapie
Využívá rentgenového záření.
Rakovina prostaty - hormonální léčba
Funguje na bázi snižování nebo zastavení produkce testosteronu v mužském těle.
Rizikové faktory
Hlavní nebezpečí rakoviny prostaty je, že se může v těle objevit, aniž byste pociťovali nějaké příznaky. Samozřejmostí, kterou asi netřeba už více rozvádět je, že v ohrožení jsou pouze muži. S narůstajícím věkem se pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty zvyšuje, proto by pánové nad 50 let neměli podceňovat preventivní prohlídky. Dalším faktorem, který zde hraje důležitou roli, je genetika. V případě, že otec nebo bratr v rodině má přímou osobní zkušenost s rakovinou prostaty před 60 rokem, má muž dvakrát větší šanci, že se u něj tato nemoc projeví. Statisticky je důležitá také etnická příslušnost. V tomto ohledu jsou rizikovější afričtí černoši. Stejně jako u všech nemocí i rakovinu prostaty podporuje špatná životospráva, zejména nedostatek pohybu, stres a s ním související nekvalitní strava.
Rakovina prostaty příznaky
Jak už bylo řečeno, příznaky se projevovat vůbec nemusejí, jsou spíše důsledkem rozvinutějšího stadia nemoci, ale ve střehu by Vás měly držet především problémy s močením.
Rakovinu mohou signalizovat pomalé močení, kdy je velmi těžké přestat; potíže začít, časté nutkání, chození na záchod v noci. Dále pak nechutenství, hubnutí, únava, problémy s erekcí a bolestivá ejakulace.
Vyšetření rakoviny prostaty
Lékař vám udělá celkovou prohlídku, při které zjistí, jestli jste výrazně nezhubli, aniž byste to měli v úmyslu. Zkontroluje velikost mízních uzlin, v případě zvětšení by se mohl nádor šířit. Prohmatá břicho, aby vyloučil zvětšení vnitřních orgánů, ve kterých by tak mohly být metastázy. Pro zjištění stavu prostaty je nejúčinnější rektální vyšetření (per rektum).
Je třeba si uvědomit, že tento druh vyšetření není lékaři o nic příjemnější než vám a že je to spíše psychicky náročná záležitost než fyzicky. Lékař vloží namazaný prst v rukavici do konečníku, za účelem zjištění stavu zadní stěny žlázy prostaty. Jde o to, aby tam nebyly nepoddajné oblasti, tvrdé uzlíky nebo jiné odchylky od normálního stavu.
Krevní test PSA – ten má za cíl odhalit protein v krvi. Při napadení prostaty, uniká do krevního oběhu vyšší množství PSA. Zvýšené PSA však nemusí znamenat ještě rakovinu, ale obecně problém, např. zánět močových cest. Lze tak říci, že čím vyšší hladina PSA, tím je vyšší pravděpodobnost výskytu rakoviny v těle. Proto se PSA také využívá jako monitoring léčby, zda rakovina ustupuje a především jestli se nevrací. U diagnostikovaných pacientů se dále využívá Scan skeletu nebo CT vyšetření pro zjištění rozsahu rakoviny.
Rakovina prostaty a stádia pokročilosti
Stádia rakoviny označují rozsah nemoci.
Stadium A: Rakovina bez předchozího podezření nebo na základě zvýšeného PSA
Stadium B: Rakovina z rektálního vyšetření - zůstává v prostatě
Stadium C: Rakovina rozšířená na tkáně vně prostaty
Stadium D: Rakovina zasahující lymfatické uzliny nebo kosti
Mezinárodně se používá zkratka TNM.
T - je číslo označující velikost
N - znamená rozšíření na lymfatické uzliny
M - určuje, zda se rakovina rozšířila a stala se metastatickou
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.