Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři
Většina Čechů si myslí, že pomoc příbuznému, který je ve finanční nouzi je zcela přirozená věc. Ve skutečnosti to však dopadne tak, že třetina už své peníze nikdy nedostane zpět. Největší částky jsou přitom ochotni půjčit senioři. Informoval o tom web i60.cz.
Situace, kdy si dospělé děti půjčují od rodičů na své dluhy, dům či auto, je velice běžná. Více než tři čtvrtiny Čechů mají zkušenost, že je někdo požádal o půjčku, polovina z těchto případů se týkala právě rodinných příslušníků. Z průzkumu společnosti Ipsos vyplynulo, že pětina Čechů půjčila přátelům či rodině částku ve výši průměrné mzdy, deset procent víc jak sto tisíc. Třetina už své peníze zpět nedostala.
Průzkum na toto téma dělala podle webu i60 i společnost Equa bank. Podle něj většina dotazovaných věří, že půjčku dostane od příbuzných zpět. Čtvrtina však o peníze přišla nebo jim příbuzní vrátili jen část. Jen čtyři procent z nich řešila problém soudně. Většina se raději smířila se ztrátou, protože nechtěla vyvolávat konflikty v rodině.
Čtete také
Mladí lidé ve věku do šestadvaceti let si průměrně od příbuzných půjčují kolem pěti tisíc. Čím je člověk starší, tím jsou půjčky vyšší. Ovšem zajímavé je, že šedesátníci jsou podle průzkumu ochotni poskytnout dětem a vnoučatům dvacet tisíc i více.
Bojí se o vztahy v rodině
„Řešili jsme příběh osmdesátileté dámy, která měla našetřeno, aby si mohla v domově seniorů připlácet na samostatný pokoj s pěkným balkonem. Předtím půjčila z ušetřené částky dvě stě tisíc vnukovi. Ten jí je nevrátil, dokonce řekl, že přece v domově důchodců už babička žádné peníze potřebovat nebude. Ta paní se o tom styděla říct příbuzným a vše vyšlo najevo, až když měla do domova seniorů nastoupit. Obrátila se na nás její rodina a my jsme opravdu z toho vnuka peníze dokázali dostat zpět. Zalekl se hrozby soudem,“ vypráví Jana Polášková, která pracovala v poradně pro lidi ve finanční nouzi. „Ovšem ta stará dáma pak byla nešťastná. Peníze sice dostala zpět, mohla si dopřát pěkný pokoj, nicméně ji trápilo, že prý vyvolala neshody v rodině, že ji vnuk už nebude mít rád,“ dodává.
„Lidé si v rodinách často půjčují na běžnou spotřebu. Samozřejmě v nenadálých případech, jako jsou rodinné tragédie spojené s nulovými příjmy či finančními výdaji, je pomoc v rodině na místě, ovšem velkou roli u části populace hraje nízká finanční gramotnost a špatné hospodaření s penězi,“ uvedl Pavel Klema z investiční platformy Bondster, která fenomén půjček mezi příbuznými zkoumala.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.