Proč vás v zimě více bolí klouby?
Klouby vás mohou v zimním období bolet více než obvykle. Příčin, proč tomu tak je, může být několik. Většinou jde o kombinaci více faktorů, kdy ten nejzávažnější lze označit jako revmatoidní artritidu neboli lidově revma.
Za revmatoidní artritidu se podle webu i60 označuje zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby a měkké tkáně obklopující kloub. Zároveň se jedná o autoimunitní chorobu, kdy vlastní imunitní systém napadá kloubní výstelku, čímž dochází k jejímu ztluštění a následnému otoku. Klouby jsou v důsledku deformovány a pro pacienta se stávají „horkými“ a citlivými na dotek.
Často se objevuje snížená pohyblivost, oslabení okolních svalů a s tím spojená míra bolesti a řada dalších příznaků, jako je zvýšená teplota, nechutenství, únava či úbytek tělesné hmotnosti. V praxi se tak mnohdy nepodaří artritidu podchytit hned v počátku, neboť je často mylně zaměňována s chřipkou.
Roli může hrát aktivita
Čtete také
Z jakého důvodu dochází k větší bolestivosti kloubů nelze jednoznačně stanovit. Má se však za to, že právě chlad má vliv na vznik citlivosti nervových vláken v kloubním pouzdru, což vede k bolestivým projevům. V zimních měsících se také postupně snižuje naše fyzická aktivita a díky převládajícímu klidovému režimu a mnohdy i vysokému příjmu kalorií dochází k přibírání na váze, což se opět negativně podepisuje na zatížení pohybového aparátu.
Potýkáte-li se tedy právě v zimě s bolestivými projevy artritidy, ulevte si s předstihem od bolesti nejlépe šetrnou přírodní cestou. Vhodná je například kombinovaná léčba homeopatickými přípravky Traumeel, která se skládá z masti k vnějšímu užití pro potlačení akutní bolesti a tabletkami k vnitřnímu použití, které lze užívat i preventivně před nástupem chladných dnů. Léčivo obsahuje dvanáct druhů léčivých bylin a minerální soli, díky kterým můžete kromě projevů bolestivé artritidy zmírnit také řadu nachlazení.
Pečujte o sebe
Chcete-li své klouby udržet zdravé a bez bolestivých projevů při sebemenší fyzické námaze, dopřejte jim dostatečný pohyb již s předstihem. Pokud totiž vlivem nedostatečné aktivity dojde k poklesu látkové výměny, dojde zároveň k „zadření“ kloubu a v případě přetrvávajícího stavu i k jeho následné deformaci. Naordinujte si proto i v zimním období nejlépe obden zdravý pohyb ve formě procházky na čerstvém vzduchu nebo jízdu na rotopedu v tělocvičně.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.