Příspěvek na péči o seniora
Staráte se o vaši maminku nebo tatínka, kteří na tom zdravotně nejsou dobře a potřebují vaši pomoc? Zažádejte si o příspěvek na péči o seniora. Pokud to stát umožňuje, využijte všech výhod, které na péči pro seniory nabízí. Jak se o příspěvek na péči o seniora žádá a co všechno musíte mít připraveno si povíme v následujícím článku.
Co přesně znamená příspěvek na péči o seniora
Abychom si ujasnili, co je příspěvek na péči, tak podle definice zákona o sociálních službách je poskytován ze státního rozpočtu. Vyplácen jen těm lidem, kteří nejsou schopni zvládat běžné denní aktivity sami a tím pádem jsou odkázáni na pomoc druhých. Ať již se jedná o pomoc při vykonání osobní hygieny, uvaření jídla, oblékání, zajišťování pohybu a podobně. Příspěvkem se poté pokryjí veškeré potřebné věci, které osoba, o níž je pečováno, potřebuje. Případně jsou uhrazeny výdaje, jež bude muset vynaložit pečující osoba.
Podle čeho se příspěvek na seniora vypočítává
Kolik peněz bude na příspěvek na péči o seniora uvolněno, se rozhoduje podle míry závažnosti. Ta se dělí do čtyř stupňů, podle schopnosti člověka zvládat životní potřeby. Konkrétní stupně závislostí jsou následující:
- I. – Lehká závislost (800,- Kč)
- II. – Středně těžká závislost (4 000,- Kč)
- III. – Těžká závislost (8 000,- Kč)
- IV. – Úplná závislost (12 000,- Kč)
Stupeň závislosti se určuje podle toho, kolik je člověk neschopný zvládat základních životních potřeb. U prvního stupně jsou to 3-4, u čtvrtého 9-10. Mezi hodnocené životní potřeby patří: péče o domácnost, výkon fyziologické potřeby, oblékání a obouvání, péče o zdraví, tělesná hygiena, mobilita, stravování, komunikace a orientace. Tyto schopnosti jsou při nárokování příspěvku o péči posuzovány u každého člověka, kterému je více než 18 let. Tím pádem se nejedná pouze o seniory, ale veškeré plnoleté osoby.
Žádosti o příspěvek podávejte na úřadu práce
O příspěvek na péči je potřeba zažádat na úřadu práce, kde se vyplňuje speciální formulář. K tomu je při předání žádosti nutné předložit oznámení o poskytovateli pomoci. V něm je uvedeno, zda byla pro péči vybrána blízká osoba (příbuzný) či nějaká k tomu určená instituce. Možné je samozřejmě rozhodnout se pro kombinaci obou těchto variant.
Po podání této žádosti navštíví žadatele sociální pracovníci, kteří zkontrolují jeho zdravotní stav, jestli je schopen či neschopen určitých činností a podobně. V případě potřeby mohou také vyzvat k podrobení se zdravotní prohlídky, aby se ověřil zdravotní stav žadatele o příspěvek na péči. Než bude vydáno rozhodnutí, tak mohou uplynout i dva – tři měsíce. Pokud bude příspěvek uznán, žadatel jej dostane zpětně, od data podání žádosti.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Komentáře ke článku
Děkuji za informaci.
Rulfová
Děkuji za informaci.
Šenkýř
o příspěvek je určitě možné požádat, ale bohužel podrobnosti nedokážeme nyní sdělit. Doporučujeme obrátit se na ministerstvo práce a sociálních věcí, které bude poskytnout plnohodnotnou odpověď
S pozdravem Zelená