Pouštíme draky aneb všestranná podzimní zábava s vnoučaty
Foukej, foukej větříčku... Venku je ideální počasí, jen vyrazit s vnoučaty pouštět draka na nejbližší pole či louku. Tato čistě podzimní kratochvíle možná i vás dokáže na okamžik vrátit do dětských let. Málokdo však ví, že pochází již ze 4. století.
Jedna z nejoblíbenějších podzimních kratochvílí je bez pochyby pouštění draků. Tato aktivita je ideální i pro trávení volného času s vnoučaty. Děti se vyběhají, prarodiče se s nimi vrátí do dětských let a navíc všichni stráví společné chvíle v přírodě na čerstvém vzduchu.
Během dovádění a zábavy můžete své ratolesti poučit například i o historii této kratochvíle. První draci byli vyrobeni v Číně, přibližně ve 4. století. Využíváni byli draci jako přímé spojení mezi lidmi a bohy. Zahánět také měli nepřátele. V Číně se během různých slavností draci symbolicky vypouští dodnes.
Draci jako nástroj vědy
Draci sehráli velkou roli při vědeckých objevech a v dalších odvětvích lidské činnosti. První pokusy využívaly draky jako tažné zařízení některých vozů. Když ještě neexistovala letadla, využívali se například i ve vojenství a během některých válek je armáda používala také pro výzvědné služby.
Své využití měli také v meteorologii. Podle internetové stránky babyweb například v roce 1749 připojil skotský meteorolog k papírovému drakovi teploměr, aby změřil teplotu v takových výškách, do jakých by se člověk nedostal. V roce 1752 pak Benjamin Franklin díky drakovi dokázal elektrický původ blesku.
Zábava i sport
V současné době se draci využívají zejména jako podzimní zábava. Čas s vnoučaty můžete trávit nejen při pouštění, ale dokonce i při vyrábění. Například na internetu najdete mnoho různých návodů, “jak na draka”, kterými se můžete nechat inspirovat.
Je také možné, že ve svých ratolestech vzbudíte větší zájem o tento koníček, který lze dělat i jako sport. Sportovního draka už doma sami asi nevyrobíte, zábavu si s ním však užijete také. Navštívit můžete také nejrůznější drakiády a obohatit tak sebe i vnoučata o nevšední zážitek.
A nakonec přidáváme jednu dračí říkanku.
Čtete také
Pouštění draka
( Jiří Žáček)
,,Draku,
ty jsi vážně drak?"
,,Hudry, hudry,
je to tak."
,,A máš zuby dračí?"
,,Mám dva -
to mi stačí."
,,A co těmi zuby jíš?"
,,Princezen mám plnou spíž."
,,Ach, ty lháři -
každý to ví,
že jsi jenom papírový."
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Přiznat šediny je stále v módě, vyžaduje to však odvahu - číst více »
Ženy tráví v penzi více času než muži. Rozdíl sníží reforma - číst více »
Chalupaření už není v kurzu. Senioři více cestují - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.