Potkaly vás velké finanční problémy? Pomoci může dávka - Mimořádná okamžitá pomoc
V životě se můžete dostat do situace, kdy opravdu nemáte peníze na nejdůležitější životní potřeby. Pomoci přežít krizi by mohl příspěěvek, který se nazývá - Mimořádná okamžitá pomoc. Jde většinou o jednorázovou dávkou v akutní finanční tísni. Nárok na ni vzniká jen v konkrétních případech, popsaných v zákoně. Míru potřeby posuzují úředníci úřadu práce. Musejí dojít k závěru, že dávku skutečně potřebujete. Kromě příjmů zohlední i váš majetek, uvádí server penize.cz.
Mimořádnou okamžitou pomoc od státu dostane člověk, kterému nevzniká nárok na ostatní dávky v hmotné nouzi, tedy především příspěvek na živobytí, ale má tak málo peněz, že mu hrozí újma na zdraví. Třeba nemá na léky a základní potraviny. V takovém případě se mimořádná okamžitá pomoc vyplácí v částce, která dorovná příjem žadatele na úroveň existenčního minima.
Kdy můžete mimořádnou okamžitou pomoc dostat?
Zemětřesení, povodeň, vichřice, požár, ekologická nebo průmyslová havárka vás připraví o všechno, zůstanete bez peněz, bydlení, osobních věcí – další typická situace, kdy je na místě žádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Dávka v tomto případě může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima jednotlivce (tedy až 51 150 korun). Buď jednorázově, nebo postupně. Výše podpory se určí podle rozsahu katastrofy, utrpěných škod a vašich sociálních a majetkových poměrů.
Rozbije se pračka, lednička nebo nemáte na postel či dioptrické brýle. Mimořádná okamžitá pomoc může pokrýt také opravu nebo nákup nutného vybavené dlouhodobé potřeby – když na jeho zajištění sami nemáte.
Peněžitá pomoc se vyplácí až do výše konkrétního nákladu. Součet dávek na tyto účely ale nesmí přesáhnout desetinásobek životního minima jednotlivce (34 100 korun) během jednoho kalendářního roku.
Dávka pomůže i v případě, že ztratíte doklady a nemáte na poplatky spojené s vydáním nových. Nebo nemáte na zaplacení dokladů, které potřebujete, abyste mohli nastoupit do zaměstnání. Pokrýt lze z dávky také jízdné a v případě nutnosti i nocleh. Výše dávky se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj a situaci.
Poslední možností, kdy můžete na mimořádnou okamžitou pomoc dosáhnout, je situace, kdy se dostanete do ohrožení „sociálním vyloučením“. Dávku může čerpat také osoba bez přístřeší nebo člověk, který je ohrožený trestnou činností jiného. Jednorázová dávka v uvedených případech nesmí převýšit tisícikorunou. A ještě jeden limit: součet dávek vyplacených na tyto účely nesmí být v kalendářním roce vyšší než čtyřnásobek životního minima jednotlivce (13 640 korun).
Jak žádat o mimořádnou okamžitou pomoc?
Lze tak učinit na kterémkoliv kontaktním pracovišti úřadu práce v kraji, v němž máte hlášený trvalý pobyt. Zaměstnanci úřadu práce jsou povinní vám sdělit, jaké náležitosti a doklady budete muset k žádosti doložit. Konkrétně o mimořádnou okamžitou pomoc můžete žádat na kterémkoli kontaktním pracovišti úřadu práce, v jehož obvodu došlo k situaci, která vyžaduje poskytnutí dávky. O mimořádné okamžité pomoci by měl úřad práce rozhodnout bezodkladně.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.