Padesátníkům se odchod do penze posune až o sedm měsíců
Podle zveřejněných změn, které chystá ministerstvo práce a sociálních věcí, by dnešní padesátníci měli odcházet do důchodu o sedm měsíců později od současného stavu. Konkrétní hranice jsou známy pro lidi narozené mezi roky 1965 až 1971. Podle chystaných změn by měla současná pravidla přestat platit od roku 2025. Informoval o tom web novinky.cz.
„Tabulku i s ročníky 1972 a 1973 ještě k dispozici nemáme,“ řekl Právu mluvčí ministerstva Jakub Augusta. Tyto dva ročníky totiž také dovršily nebo letos dovrší hranici padesáti let. A právě v tomto věku by se lidé měli dozvídat konkrétní termín pro důchod. Ministerstvem zveřejněné termíny jsou stále ještě předběžné propočty.
„Lidé se tato čísla oficiálně dozví, až bude zákon schválen,“ dodal Augusta. Zřejmě ale půjde o stejné termíny, jelikož se budou vypočítávat ze stejných podkladů. Podle chystaných změn by měla současná pravidla přestat platit od roku 2025. „Při výpočtu budeme vycházet z ročníku 1965, který měl padesát v roce 2015 a do důchodu půjde v 65 letech. Naděje na dožití tohoto ročníku v roce 2015, kdy mu bylo padesát, činila 30,15 roku,“ vysvětlil úřad.
Čtete také
Ročník 1966 měl o rok později naději dožití dalších 30,6 roku. „Měl by tedy jít do důchodu v 65 letech a pěti měsících. Protože ale platí pravidlo, že mezi dvěma sousedními generacemi se nesmí důchodový věk zvýšit o více než dva měsíce, půjde ročník 1966 do důchodu v 65 letech a dvou měsících,“ upřesnilo ministerstvo.
Roli hraje například studium
Ministr práce Marian Jurečka zvýšení hranice pro odchod do penze odůvodňuje následovně. „Přicházíme na pracovní trh později než generace našich rodičů. Pozdější příchod posouvá například studium vysoké školy. Před třiceti lety zhruba polovina lidí pracovala od dvacátého roku věku a dnes už to není pravda,“ řekl nedávno Právu ministr.
Proti posouvání důchodového věku protestují odboráři i opozice. „Je zajímavé, že ministerstvo nezveřejní, jak by se mohl důchodový věk měnit u pozdějších ročníků. To bychom se mohli dostat i k hranici sedmdesáti let,“ řekl Právu Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Navíc podle něj čeští zaměstnanci odpracují ročně více hodin než například němečtí, což je znevýhodňuje.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
O důchod lze žádat i přes aplikaci. Zobrazí i jeho přibližnou výši - číst více »
Po červencových změnách klesá zájem o penzijní spoření - číst více »
Sendvičová generace často nezvládá, chybí podpora systému - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.