Otoky nohou mohou značit i srdeční selhání
Nohy jako konve často trápí právě seniory. Možných vysvětlení otoku je hodně. Někdy jde o banality, které lze změnit například životosprávou. Signalizovat však mohou i vážnější problém, například se srdcem.
Podle webu proženy.cz můžou být příčinou nepříjemných otoků dolních končetin například dlouhé sezení, stání, nedostatek pohybu nebo nadbytečná kila. Zrovna tak za nimi ale může stát chronická žilní nedostatečnost nebo srdeční selhání.
1. Žilní trombóza
Žilní trombóza (srážení krve, které vede k ucpání) je velmi nebezpečná a může skončit i smrtí. Je zrádná v tom, že přichází znenadání a téměř bez obtíží. Jeden z hlavních příznaků jsou právě otoky a bolesti nohou. Rozvíjí se totiž většinou v oblasti lýtek a stehen. Někdy bývá důsledkem takzvaného syndromu turistické třídy, tedy když musíte, například v letadle, dlouho sedět. Ohroženi jsou dále kuřáci a obézní, ale můžete k ní mít i rodinné dispozice. Pokud se k otokům přidá zvýšená dušnost, je vhodné vyhledat lékaře.
2. Dlouhé sezení/stání
Nejčastějším důvodem oteklých nohou je ale obyčejný nedostatek pohybu. Když se nohy nehýbou, neprokrvují se. Kvůli statické pozici – ať už vsedě, nebo ve stoje, se v dolních končetinách hromadí krev, která způsobuje nepříjemné mravenčení, bolesti a otoky.
3. Křečové žíly
Čtete také
Ze stejného důvodu, tedy nedostatku pohybu, mohou vzniknout i varixy neboli křečové žíly. Ty trápí až 50 procent lidí, zvlášť pak starších padesáti let. Po šedesátce jimi trpí dokonce každý druhý člověk. A právě křečové žíly jsou často doprovázeny nepříjemnými otoky nohou.
4. Nadváha
Dalším důvodem oteklých nohou může být i větší nadváha nebo přímo obezita. Silní lidé totiž často zadržují v těle vodu, a když se nahromadí, může vzniknout otok. Tlustí lidé navíc obvykle příliš nesportují a to také přispívá ke křečovým žilám a nepříjemnému otékání.
5. Nevhodné oblečení
Za nateklými končetinami může být i obyčejná chyba v oblékání. Nosíte-li velmi těsné oblečení, příliš utažené nebo pevné gumičky na ponožkách, kalhotách či punčocháčích, možná vám nohy otékají kvůli tomu.Takto zaškrcené nohy se nedokážou dobře prokrvit a lymfatický systém nemůže správně fungovat. Otok pak snadno vznikne i u zcela zdravých lidí.
6. Selhání srdce
Pokud se snažíte předcházet všem zmíněným rizikovým faktorům, a přesto trpíte na pravidelné otékání nohou, pak byste raději měli vyrazit na konzultaci k lékaři. Otoky totiž není radno podceňovat. Mohou značit i tak závažné zdravotní potíže, jako je srdeční selhání.
Mezi hlavní příznaky se řadí dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, únava, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce a časté odbíhání na malou. Pokud tedy vedle otoků končetin trpíte i těmito potížemi, hned vyrazte k lékaři.
Co pomáhá na otoky nohou?
I během pracovního dne se vždy na chvilku projděte, zakružte nohama v kotnících, ohněte a narovnejte je v kolenou, nebo si udělejte pár dřepů či vystoupejte dvakrát po sobě do schodů, aby se vám dolní končetiny zase prokrvily. Pomáhá i změna polohy nohou. Pokud můžete, hoďte si nohy na chvíli nahoru, například na stůl nebo na židli. Jestli nejde o vážnější zdravotní problém, tato doporučení by vám měla od obtěžujících otoků pomoct.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.