Osteoporóza trápí především ženy
Řídnutí kostí neboli Osteoporóza je onemocnění, které může ve vyšším věku velice potrápit. Dokonce trápí každou třetí ženu nad 50 let. Následkem jsou zlomeniny kostí a proto by starší ročníky měli být v tomto ročním období opatrnější například na náledí.
Nemoc se objevuje zejména u starších žen. Muži však také nejsou zcela v bezpečí. Podle webu i-senior je v České republice nemoc podléčená až v 80 % případů a celkem je zde osteoporózou ohroženo přes 3 800 000 žen a mužů nad 50 let. Prevencí je zejména zdravý životní styl.
Kromě vyvážené stravy bohaté na vápník a pravidelného pohybu jsou nezbytné i pravidelné lékařské kontroly a vyšetření na denzitometru, který může včas upozornit na příchod „tichého zloděje kostí“, jak se osteoporóze přezdívá. Vznik onemocnění je však z velké části podmíněn také geneticky.
Čtete také
„Na prevenci by měli dbát všichni, ale zejména ti, kteří jsou již v rizikovém věku rozvoje osteoporózy a hlavně ženy. Vyšetření na denzitometru, vhodná strava a pravidelná fyzická aktivita významně snižuje pravděpodobnost rozvoje choroby a případné zlomeniny. Cílem fyzické aktivity je udržení a zvýšení svalové síly, koordinace a rovnováhy. Zvláštní pozornost by prevenci měli věnovat i senioři s anamnézou pádů,“ vysvětluje předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu Vladimír Palička.
Základem je strava a pohyb
Podle předsedkyně Ligy proti osteoporóze Věry Hruškové je také důležité zajistit dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a živočišných bílkovin. “Ostatně, zdravý životní styl s dostatkem pohybu a vhodnou stravou je základní prevencí nejenom osteoporózy a dalších vážných onemocnění. Způsob, jakým žijeme, by měl být vlastní nejenom seniorům, ale i mladým lidem, kteří si tak vytvoří předpoklady pro plnohodnotné stáří,“ uvedla.
Kromě primární osteoporózy, která patří k vyššímu věku, nezapomeňme na sekundární osteoporózu, kterou vyvolávají nejčastěji chronická zánětlivá onemocnění, jako je revmatoidní artritida, některá onemocnění zažívacího traktu či onemocnění hormonální povahy. Dalšími příčinami vzniku sekundární osteoporózy mohou být dědičné poruchy nebo nádorová onemocnění, může ale vznikat i v důsledku nedostatečného pohybu.
„Osteoporóza již patří k tzv. civilizačním chorobám a její výskyt stále narůstá. Vzhledem k tomu, že se objevuje především u starších osob, lze s prodlužující se délkou života oprávněně očekávat větší počet nemocných. To se týká především klasické postmenopauzální osteoporózy. Narůstá však také počet případů osteoporózy sekundární, jež je spojena s jinou vyvolávající příčinou. V některých případech je sekundární osteoporóza lépe léčitelná, protože známe její konkrétní příčiny a můžeme tak přímo ovlivnit faktory, které se na jejím vzniku podílejí. V každém případě ale platí, že je nutné dodržovat předepsanou a nepřerušovanou léčbu a pravidelně docházet na kontroly, i ty preventivní,“ uzavírá profesor Palička.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.