Od nového roku platí povinnost mít očipovaného psa
Od nového roku začne platit nový zákon. Všichni psi budou muset mít identifikační známku implantovanou pod kůží. Čip vydrží po celý život zvířete.
Čip je velký asi jako zrnko rýže. Lékař ho pomocí jednorázového aplikátoru vpraví pod kůži obvykle na krku za uchem, trvá to pár sekund. „Pro psa je to stejný zákrok jako očkování. Rychlý, nebolestivý,“ uvedla pro novinky veterinářka Božena Mikošková.
Očipovaní psi se dostanou do Národního registru majitelů zvířat a bude větší přehled o zvířatech. Velkým benefitem je také snadnější boj s množírnami psů. Když se navíc zvíře ztratí, snadněji se vrátí k majiteli, protože například v útulcích už mají k dispozici čtečky čipů.
Lidé o povinnosti nevědí
Čtete také
Pejskaři o povinnosti zatím moc nevědí. Usnadní jim to přitom i cestování se čtyřnohým mazlíčkem, jelikož řada zemí Evropské unie už tuto povinnost zavedla a na své území by psa bez identifikační známky nepustila.
„Také to vede jejich majitele k zodpovědnějšímu chování, protože zbavit se čipovaného pejska už není tak snadné, jelikož majitele můžeme odhalit,“ upozornila novinky Eva Poiselová z Útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně.
Aplikace při očkování
Podle ministerstva zemědělství je možné spojit čipování s pravidelným očkováním proti vzteklině. „Štěňata budou dostávat čip při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří byli tetovaní před 3. červencem 2011,“ vysvětlil novinkám mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že v Česku je očipovaná asi polovina psů, ze zhruba dvou milionů zvířat.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Přiznat šediny je stále v módě, vyžaduje to však odvahu - číst více »
Ženy tráví v penzi více času než muži. Rozdíl sníží reforma - číst více »
Chalupaření už není v kurzu. Senioři více cestují - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.