Objev vědců z Akademie věd může přispět k léčbě Alzheimerovy nemoci
Mezinárodní tým vědců, kteří působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd ČR, objasnil jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní mikroskopické metody, kterou pro výzkum vyvinul, zjistil, na jakém principu fungují molekuly této zákeřné nemoci. Objev může do budoucna pomoci lépe pochopit, jak nemoc funguje a přispět k vývoji nové léčby, řekl v rozhovoru vedoucí vědeckého týmu, fyzikální chemik Martin Hof. Uvádí to server novinky.cz.
Počet pacientů trpící tout nemocí neustále roste a lékaři jsou na ni zatím bohužel krátcí. Nyní se vědcům podařilo pomocí moderní mikroskopické metody, kterou pro výzkum vyvinul, zjistit, na jakém principu fungují molekuly této zákeřné nemoci. Alzheimerova choroba je nevyléčitelná. Jde o nejzákeřnější formu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.
Uznávaný vědec německého původu Hof působí v Praze již řadu let, jak sám říká, cítí se být Němcem i Čechem zároveň. Rozmanitost národností prosazuje i při práci. Jeho tým, který tvoří Portugalka, Turek a Čech, navázal na již známý poznatek, že Alzheimerovu chorobu způsobuje shlukování čili agregace peptidů v mozku, kvůli kterým se mozková hmota poškozuje. (Peptidy jsou organické sloučeniny složené z aminokyselin, lipidy jsou tuky).
Buněčné membrány neuronu se proti tomuto shlukování peptidů podle Hofa přirozeně brání. "My díky našemu výzkumu ale nyní víme, že se brání pomocí cukrových lipidů," řekl. S přibývajícím věkem u člověka dochází k poklesu počtu těchto cukrových lipidů, což může Alzheimerovu chorobu rozvinout.
"Když se podíváme na mozek pacienta, který zemřel na Alzheimera a pacienta, který zemřel na něco jiného, je vidět, že Alzheimer má méně procent cukrových lipidů," vysvětlil výsledek výzkumu.
Nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék Leqembi: Naděje pro léčbu Alzheimerovy nemoci - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.