Nový občanský zákoník 2014: Jak vydědit dědice?
O novém občanském zákoníku a změnách v dědictví jsme vás již informovali. Nyní se podrobněji podíváme, jaké podmínky budou od 1.1.2014 provázet proces vydědění. Možnosti, jak vydědit nezdárného syna nebo potomky, jsou nyní přístupnější. Poradíme vám i jak vydědit manžela či manželku.
V případě úmrtí se majetek nabytý během života dle zákona dědí do vlastnictví vašich potomků. Co ale dělat, když některý z nich není z různých důvodů hoden dědit? I v takových případech tu pro vás je zákon, který umožňuje vydědění potomka. Od nového roku ale nabývá na platnosti nový občanský zákoník a s ním i několik změn zasahujících tuto právní oblast. Jak vydědit potomka od 1. ledna 2014?
Formální postup při vydědění
Nový občanský zákoník mění terminologii. Zatímco dosud byl dědic vyděděn pomocí listiny o vydědění, v novém roce zůstavitel vyplňuje prohlášení o vydědění. Toto prohlášení se vykonává, mění, nebo ruší stejným způsobem, jakým se pořizuje, nebo ruší závěť. Vyděděný potomek poté ztrácí právo na zákonem stanovený podíl, stejně jako ztrácí právo na přebrání zůstavitelových povinností.
Uvádění důvodu vydědění
Dosavadní zákon požaduje uvedení minimálně jednoho důvodu, který zůstavitele přiměl k vydědění. Od 1. ledna 2014 tohoto kroku už nebude třeba. Předpokládá se totiž, že důvod je zůstaviteli i dědicovi dobře znám. V případě neuvedení důvodu, má dědic právo na svůj díl. Prokáže-li se však proti němu posléze důvod k vydědění, právo ztrácí.
Zákonné důvody k vydědění podle nového občanského zákoníku
Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který:
- mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi
- o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl
- byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze
- vede trvale nezřízený život
Zůstavitel má dále právo vydědit dědice, který je nezpůsobilý dědit. Nově přidanými důvody je také zadlužení a marnotratný život. V takových případech však povinný díl připadá dětem nepominutelného dědice, popřípadě jeho potomkům. Nesouhlasí-li potomek s vyděděním, může se bránit v rámci soudního řízení. Zde musí prokázat, že zůstavitel neměl důvod ho vydědit.
Platnost listiny o vydědění po 1.1. 2014
Zemře-li zůstavitel po 1. lednu 2014 a bude-li jeho listina o vydědění odporovat právním předpisům platným v době, kdy byla napsána, bude se považovat za platnou, pokud bude vyhovovat novému občanskému zákoníku.
Jak vydědit manžela či manželku?
Vydědění manžela či manželky ze zákona není možné. Vydědit můžete jen potomky. Jak však ošetřit situaci, kdy nechcete své polovičce nic odkázat? Tuto situaci můžete vyřešit v závěti. Závěť by vždy měla pamatovat na práva tzv. neopomenutelných dědiců. Pokud je neobsahuje, mohou tyto osoby platnost závěti napadnout a vyvrátit – pokud ovšem sami nejsou vyděděni. Manžel nebo manželka však nepatří do skupiny neopomenutelných dědiců a tudíž je můžete ze závěti vynechat. Vzhledem k tomu, že však nejde o standardní krok, doporučujeme takovou závěť raději sepsat u notáře.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Komentáře ke článku
v textu závětí, anebo je nutný samostatný zápis ?