Nový lék může pomoci s růstem nových zubů
Výzkumný tým z Japonska pokročil ve vývoji léku, který by umožnil růst nových zubů. Lék je zatím cílen na lidi, kteří nemají kompletní sadu dospělých zubů z vrozených důvodů, v budoucnu by ale mohl pomáhat i lidem, kteří o chrup přišli například vlivem stáří.
„Představa růstu nových zubů je snem každého zubaře. Pracoval jsem na tom už jako postgraduální student. Byl jsem přesvědčen, že se mi to podaří uskutečnit,“ řekl Katsu Takahaši, vedoucí výzkumník v lékařském ústavu Kitano Hospital ve městě Osaka.
U myší to funguje
V roce 2005 vědci zjistili, že myši, kterým chybí jeden konkrétní gen, mají více zubů, než je běžné. Objevili, že protein zvaný USAG-I, propojený s tímto genem, omezuje růst chrupu. Jinými slovy platí také to, že zablokování tohoto proteinu by mohlo vést k růstu nových zubů.
Takahašiho výzkumný tým se zaměřil na USAG-I a vyvinul lék s neutralizační protilátkou, který je schopen zablokovat funkci tohoto proteinu. Při pokusech v roce 2018 byl myším s vrozeně nízkým počtem zubů podáván lék, který vedl k prořezávání nových zubů. Výsledky výzkumu byly v roce 2021 publikovány v americké vědecké práci a získaly si velkou pozornost jako počátek prvního léku na regeneraci zubů na světě.
Úspěch léku by mohl zcela proměnit zubařský obor
Pokud bude lék úspěšný, může změnit pravidla pro celý obor stomatologie. Některá zvířata, například žraloci a některé druhy plazů, mohou svůj chrup neustále obnovovat. U lidí se sice předpokládá, že jim za život vyrostou pouze dvě sady zubů, ale ve skutečnosti existují důkazy, že máme zárodky i pro třetí sadu. Přibližně jedno procento populace vykazuje takzvanou hyperdoncii, vrozený stav, který způsobuje vyšší počet zubů, než je obvyklé. Podle výzkumu Takahašiho týmu se každý třetí takový případ projevuje růstem třetí sady zubů. Takahaši se domnívá, že všichni lidé dříve měli schopnost nechat si narůst třetí zuby a pouze se časem ztratila.
Podle amerického Národního institutu zdraví mají senioři starší 65 let v průměru 21 zbývajících zubů a naopak 17,3 % seniorů starších 65 let nemá už žádné zbývající vlastní zuby. Možnost vypěstovat zuby třetí generace by to mohla změnit. „V každém případě doufáme, že se dočkáme doby, kdy bude lék na růst zubů třetí volbou vedle zubních náhrad a implantátů,“ uvedl Takahaši.
Testování léku na lidech by mělo začít v červenci příštího roku. Cílem výzkumného týmu je, aby byl připraven pro všeobecné použití v roce 2030.
zdroj foto: unsplash.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.