Nepodceňujte varovné příznaky cukrovky, přicházejí nenápadně
Senioři ve velké většině trpí cukrovkou 2. typu, nazývanou také stařeckou. Mnozí z nemocných jsou po dlouhá léta zcela bez příznaků, někteří mají jen mírné potíže, na jejichž základě ani hned neusoudí, že jde o projevy cukrovky. Takto může nemoc u seniorů nepoznaně a bez léčení probíhat i řadu let, což vážně ohrožuje jejich zdravotní stav a zhoršuje životní vyhlídky.
Stává se, že se cukrovka projeví až příznaky počínajícího hyperglykemického kómatu, kdy je nezbytná okamžitá hospitalizace. Mnoho nemocných cukrovkou je podchyceno spíše náhodou než cíleným vyšetřením. Cukrovka 2. typu je způsobena zničením buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které produkují inzulín. Za vznik může i genetika a rovněž i těhotenství (hormonální výkyvy a velmi velké dítě). Zapomenout nesmíme ani na obezitu. Cukrovka druhého typu se obvykle objeví okolo 45 roku života.
Příznaky přicházejí nenápadně
Zpočátku mohou být její příznaky zcela nenápadné. Přitom by například již ve věku kolem 60 let mohly a měly být důvodem k vyšetření některé ze subjektivních pocitů, jako jsou únava, slabost, zrakové poruchy, sexuální potíže, časté močení a další. Stěžejním příznakem je časté močení, neustálá žízeň a schopnost vypít za jeden den i deset litrů tekutin. Nemocný hodně jí i pije a přesto hubne. Pokud se v této fázi nezamyslí, že něco není v pořádku, přechází cukrovka do další fáze, kdy cukr stoupá ještě do vyšších hladin. Zde přichází únava, objevuje se nechutenství, podrážděnost, bolest břicha, nevolnost a zvracení. Když na vás dotyčný dýchne, cítíte z něj aceton. V této chvíli nemocný může mít i poruchy vidění. Ženy často trápí i svědění rodidel, plísňová onemocnění a infekce močového i ženského ústrojí.
Péče při onemocnění diabetem
Zajistit trvalý a zodpovědný dohled nad seniorem postiženým cukrovkou je třeba zejména v případě, že žije sám. Je však mnoho případů, kdy také diabetik žijící v rodinném prostředí vyžaduje dohled a péči členů domácnosti. Důvodem je řada okolností jako poruchy smyslových orgánů (zraku, chuti a čichu), neschopnost připravit si pokrmy včetně stanovení jejich množství a samostatně dávkovat i užívat léky ve správných časových intervalech, absence pocitu hladu a žízně, obtíže se zpracováním potravy v dutině ústní a v zažívací trubici, ale též některé přidružené choroby a zejména psychické poruchy.
Změny nálad při cukrovce
Diabetik nemusí být ještě příliš starý, kdy se u něj mohou projevit depresivní nálady. Účinnou pomocí proti nim je dobře léčená cukrovka s laboratorně prokázanými úspěchy medikamentózní, dietní a pohybové terapie.
Léčba cukrovky
Když už se cukrovka jednou objeví, nikdy nezmizí. Léčba cukrovky spočívá v tom udržet cukrovku v určitých mezích, aby nedošlo k nepříjemným komplikacím, které nemocného mohou ohrozit na životě. Nejdůležitější proto je snažit se zamezit výskytu komplikací co nejdelší dobu. Bohužel je nutno počítat, že po 10 a více letech s diabetem, nějaké chronické komplikace budou, ale člověku se tak dá prodloužit život i komfort jeho života. Základ léčby proto tvoří v prvé řadě diabetická dieta, úprava životního stylu a podnikání pravidelných kontrol. Velmi důležitá je i pravidelná pohybová aktivita. V případě, že dieta a úprava stylu není efektivní, na řadu přichází tabletky a na úplně posledním místě pak i inzulínová terapie.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.