Nenahrávejte šmejdům se jmény svých příbuzných
I přes usilovnou snahu médií o osvětu mezi seniory, je stále mnoho případů, kdy šmejdi podvodně ze seniorů lákají peníze. Často si hrají na opraváře, členy rodiny či zmatou staršího člověka svou vřelostí a vlídností. Neberte tyto praktiky na lehkou váhu a snažte se problémům se šmejdy předcházet.
Noční můrou pro policisty jsou zejména falešná vnoučata. „Mohu to nazvat klidně jako boj s větrnými mlýny. V praxi to chodí tak, že někdo cizí zavolá babičce, nebo dědovi na pevnou linku a představí se jako jejich vnuk. Při vyšetřování, z telefonního záznamníku se nakonec dozvíme, že během hovoru zazněla otázka, to si ty Péťo? Pachatel odpoví, že ano a pod tímto jménem už automaticky vystupuje dál a chystá lest. Herecké výkony jsou sehrané dokonale, mnohdy nominovatelné na Oskary,“ sdělila pro český rozhlas kriminalistka Hana Kvasničková.
Herecké výkony podvodníků jsou často velice přesvědčivé. Nespoléhejte na to, že svého příbuzného v telefonu poznáte. Šmejdům hraje do karet, že hlas v telefonu je mnohdy zkreslený. Když se k tomu navíc přidají vzlyky a naléhavost, může to v dobré víře vaše srdce obměkčit. Přijít však můžete o celoživotní úspory.
Existuje mnoho různých praktik
Čtete také
Legendy, které policisté od lidí zaznamenávají, se táhnou už několik let a nemají konce. „Často nad tím přemýšlím, proč právě senioři jsou těmi nejčastějšími oběťmi. Jsou to lidé starších ročníků, často žijí osamoceně. Mnozí z nich bývají i méně pohybliví, takže jsou izolovaní od okolí,“ uvádí z praxe Kvasničková. Dodává také, že velkou roli hraje důvěřivost a neznalost, jak postupovat. Navíc, pokud se k nim člověk chová hezky, je milý a krásně oblečený, mají tendenci si s ním popovídat.
Nemalou část problémů si senioři zaviní sami, ač nechtěně, když se zavážou k plnění nějakého závazku po telefonu. I operátoři konkrétních společností to zkoušejí a staré lidi se snaží přesvědčit o výhodnosti nabídky. Svízel je v tom, že i ústně uzavřený závazek může být soudně vymahatelný.
„S novým občanským zákoníkem vyšly v platnost tak zvané distanční smlouvy, čehož obchodníci zneužívají. K jejich uzavření stačí pouhé slovíčko ano. Za týden přijde v obálce na seniorovu adresu ještě písemná smlouva, kterou může do 14 dnů vypovědět. Pokud tak neučiní, stoprocentně se společnosti zavazuje a musí vůči ní plnit závazky.“ Policisté proto radí, pokud nic nepotřebujete, není vaší povinností přijímat telefonní hovory od cizích lidí. Můžete odmítnout jejich monitorované hovory a telefonát striktně ukončit.
Krizová linka pro seniory 800 157 157 je v provozu 24 hodin denně a volání je zdarma.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.