Nejen podvodníci, o peníze mohou seniory připravit i příbuzní
Výše vypláceného důchodu mnohým seniorům sotva stačí na základní potřeby. O částku, která se pohybuje většinou kolem deseti tisíc korun měsíčně se však zajímají i nejrůznější podvodníci. Bohužel přibývá také případů, kdy si důchody nárokují i samotní příbuzní seniorů.
V ideálním případě chodí vnoučata na návštěvu ke svým prarodičům pravidelně a z dobré vůle. Jsou však i tací, kteří je navštíví pouze v případě, že od nich potřebují peníze. Senioři peníze svým dětem a vnoučatům často poskytnou dobrovolně. Objevují se však i případy, kdy roli hraje vydírání a psychický nátlak.
Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) má s nějakou formou zneužívání zkušenost až šestina seniorů starších 60 let. Ze strany rodiny se pak většinou jedná o psychický nátlak, v některých případech jde dokonce o fyzické násilí. Portál novinky.cz dokonce uvádí, že až devět z deseti případů násilí na seniorech mají podle studie WHO na svědomí právě příbuzní.
Čtete také
Důvodů, proč starší lidé své peníze dávají příbuzným, je však samozřejmě více. Senioři svým blízkým chtějí často splnit nějaký sen, či se za ně zaručují a berou si místo nich nejrůznější půjčky, aby jim pomohli z finančních problémů. Kromě toho, že v takových případech většinou přijdou o veškeré své úspory, mohou se navíc dostat i do velkých dluhů.
Stud jim brání požádat o pomoc
Senioři jsou z pohledu podvodníků i svých příbuzných velice snadnou obětí. Často mohou být velice opuštění, na což sází zejména příbuzní, kteří si pravidelně chodí pro část důchodu či dokonce důchod celý. Roli hraje také fyzická slabost, které využívají zase nejrůznější podvodníci. Často mají starší lidé také pocit, že oni si peníze již dostatečně užili a na řadě jsou tedy jejich děti a vnoučata.
O pomoc si senioři neřeknou zejména z toho důvodu, že se stydí. Mají pocit, že tlak ze strany příbuzných či naletění podvodníkům je ostuda a proto jsou ochotni ho snášet velice dlouho. Mají navíc pocit, že selhali ve výchově vlastních dětí. Zlom nastane až ve chvíli, když už je tlak ze strany příbuzných extrémní či je ohrožuje na životě či ekonomicky. zejména v případě, kdy dojdou veškeré peníze.
Senioři se mohou obrátit na policii. Problémem však je, že jí mnohdy nevěří. Jejich další možností je linka seniorů na telefonním čísle 800 200 007. Anonymní a bezplatná telefonická pomoc je pro mnohé seniory vítanějším řešením.
Zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.