Kvůli opatřením a izolaci senioři častěji pomýšlí na sebevraždu
Jelikož jsou senioři rizikovou skupinou vzhledem k nákaze koronaviru, musí často přetrpět odloučení od svých blízkých. To se však podepisuje na jejich psychickém stavu a častěji pomýšlí dokonce na sebevraždu. Informoval o tom web novinky.cz.
Příbuzní to myslí dobře. Nenavštěvují starší členy rodiny, jelikož se bojí, aby je nenakazili onemocněním covid-19. Tento stav již trvá už moc dlouho a podepisuje na psychice seniorů. Nejvíce si senioři stěžují na to, že jsou neustále sami zavření v bytě a nevídají své blízké ani vrstevníky.
Všudy přítomné negativní zprávy o úmrtích stejných ročníků, nákaza známých a obavy o zdraví seniorům také na klidu nepřidávají. Mnozí se proto obrací i na linky důvěry pro seniory a častější jsou i myšlenky na sebevraždu.
Čtete také
„Hovorů s čistě sebevražednou tematikou jsme měli v minulém roce 13, tedy v průměru jeden hovor měsíčně. V letošním roce jich evidujeme již 6. Pokud by tento trend pokračoval i ve zbytku roku, znamenalo by to více než dvojnásobný nárůst,“ přiblížila novinkám mluvčí života 90 Aneta Šebková.
Velkou roli hraje osamělost
Dalších typů hovoru, kdy senior otázku sebevraždy pouze okrajově zmíní, evidují za uplynulý rok 84. Za letošek jich zaznamenali již 25. Mimo to se senioři na linku obracejí kromě žádostí o informace nejčastěji s tím, že se cítí osaměle a depresivně či jsou vystrašení a smutní. „U této skupiny lidí často pozorujeme to, že i když nemají sebevražedné myšlenky, často nemají chuť dále žít a prostě to vzdají a rozhodnou se umřít,“ doplnila Šebková.
Extrémní frustraci pramenící ze samoty a zavedených opatření potvrzuje také vedoucí organizace Seniorem s radostí Jana Najbrtová a tamní psycholožka Hana Mezerová. „Slyšela jsem už i názor, že radši risknou své šance a nakazí se covidem, než aby žili tento život, kdy sedí pouze sami doma a nic nesmí,“ přiblížila novinkám Mezerová.
Je třeba tyto úvahy nezlehčovat
Pro seniory je často velice těžké o těchto úvahách mluvit. Pokud tedy u svých známých a nejbližších zaznamenáte, byť jen mimoděk, nějaké náznaky, nebagatelizujte je. Je třeba si o problémech, který dotyčný má upřímně promluvit a vymyslet, co by mu chuť do života vrátilo i v této nelehké době.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.