Krvácení dásní není radno podcenit. Co hrozí?
Zjistili jste při čištění zubů, že se vám na kartáčku objevila krev? Není důvod k panice, může jít jen o lehké škrábnutí, které jste si čištěním podráždili, ovšem, objevíte-li v budoucnu takto krev častěji, je potřeba navštívit zubního lékaře. Podcenění tohoto příznaku může vést až k zubní paradontóze.
Krvácení dásní je příznakem jejich zánětu. Ten vzniká v důsledku nedostatečné hygieny. Tvoří se zubní plak, který obsahuje velké množství bakterií, jenž negativně působí na dáseň. Že je s vaší dásně něco v nepořádku zjistíte tak, že se při čištění zubů objeví ve slinách náznaky krve. To zpravidla bývá pod dvou až čtyřech dnech, kdy svému chrupu nebudete věnovat dostatečnou péči. Naopak, začnete-li si zuby pravidelně čistit, krev by měla během několika dní zmizet. V případě, že nebudete dostatečně pečovat o svůj chrup, hrozí vám zubní paradontóza.
Paradontoza - příznaky a léčba
Paradontóza se může projevit otokem dásní s bolestivou až krvácející reakcí, oslabením zubních krčků, které vyústí až ve viklání zubů a vzniku mezer. Zvýší se také citlivost zubů jak na studené, tak i teplé nebo kyselé.
Léčba paradontózy je na delší období. Postupuje se při ní buď formou postupné léčby, kdy se vyčistí všechny tzv. choboty (kapsa mezi zubním kořenem a dásní nebo přilehlou kostí) v lokálním umrtvení. Dojde-li ale na chirurgický zákrok, specialista rovněž postižené místo umrtví, skalpelem odklopí dáseň a zanícená místa vyčistí. Zní to hrozně? Tomuto všemu lze snadno předejít, když si budete své zuby pravidelně čistit. K dobrému chrupu přispějete i svým jídelníčkem, ve kterém by nemělo chybět ovoce a zelenina. Vyhněte se jednoduchým sacharidům, tukům a alkoholu. V lékárnách jsou k dostání i speciální gely, pasty a ústní vody, které pomáhají zabránit vzniku paradontozy.
Jak si správně čistit zuby
Techniku čištění zubů ne každý zvládá. Není to jen o tom si na kartáček dát zubní pastu, chvilku všelijakými směry kroužit v oblasti chrupu a pak jít spokojeně spát. Takto jste možná odstranili plak z přední části zubu, ale zcela jste vynechali prostor mezi zubem a dásněmi. Jak tedy na to? Začněme od kartáčku. S jeho výběrem by vám měl poradit zubní lékař, ovšem není tajemstvím, že je vhodné používat kartáček s rovnými štětinami a měkký. Proč? Protože kostrbaté a všelijak tvarované kartáčky, které tak rádi vychvalují v TV, se nedostanou všude a tvrdé štětiny kartáčku by vám mohly podráždit dásně. A jak tedy správně čistit? Zubní kartáček přiložte na zub tak, aby se jedna půlka štětin opírala o zub a druhá o dáseň. Nyní kartáček sklopte pod úhlem 45° směrem dolů, tedy štětiny směřují do mezery mezi zubem a dásní. Takto začněte pomalým kroužením s čištěním každého zubu zvlášť jak zepředu, tak i zezadu. K ještě lepší péči o zuby doporučujeme zakoupit mezizubní kartáčky.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.