Kdy musí i důchodce podat daňové přiznání
Myslíte si, že se vás daně za rok 2018 netýkají, jelikož jste v důchodu? Pozor na to. Existují i případy, kdy daňové přiznání musí podat i důchodci, zejména pokud jsou výdělečně činní.
Roční důchod za rok 2018 do částky 439 200 korun je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen, sociální pojištění a zdravotní pojištění se ze státního důchodu neplatí nikdy. Naprostá většina výdělečně činných penzistů má státní důchod do limitu, a proto do daňového přiznání uvádí pouze zdanitelné příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti nebo tzv. pasivní příjmy, například z pronájmu. Uvedl to web novinky.cz.
„Penzisté podávající daňové přiznání uplatní v daňovém přiznání vždy slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a případně další daňové slevy a daňové odpočty, na které mají nárok,“ uvedla pro novinky Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Zaměstnání
Penzisté, kteří pracovali po celý rok 2018 pouze u jednoho zaměstnavatele nebo u více zaměstnavatelů postupně za sebou, mohli posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmů. Tedy v případě, že měli u všech zaměstnavatelů podepsáno prohlášení k dani.
Kdy však musí i zaměstnaní penzisté podat daňové přiznání? V praxi nejčastěji, pokud chtějí obdržet zpět sraženou srážkovou daň z dohod o provedení práce nebo pokud pracovali současně pro dva zaměstnavatele a z obou mezd či odměn jim byla odvedena zálohová daň z příjmů nebo v případě povinnosti platit solidární daň.
Čtete také
„Řádní starobní důchodci nejsou nijak příjmově omezeni, a mohou mít tedy i nadstandardní mzdy, a pokud je roční hrubá mzda nad 1 438 992 korun, tak jim vzniká povinnost platit z částky nad limit sedmiprocentní solidární daň,“ doplnila Ivanco.
Vratka srážkové daně
V praxi si hodně penzistů přivydělávalo v některém měsíci roku 2018 na dohodu o provedení práce. Pokud byla měsíční odměna 10 tisíc korun a méně a nebylo podepsáno prohlášení k dani, potom byla z hrubé odměny odvedena 15procentní srážková daň.
V případě, že je však roční zdanitelný příjem nižší než 165 600 korun, tak se i při uplatnění pouze základní slevy na poplatníka obdrží odvedená srážková daň zpět po podaném daňovém přiznání.
„Například penzista pracující čtyři měsíce v roce 2018 současně pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou odměnou 10 tisíc korun, který nepodepsal ani u jednoho zaměstnavatele prohlášení k dani, obdrží po podaném daňovém přiznání daňovou vratku 12 tisíc korun,“ vypočetla Ivanco.
Samostatná výdělečná činnost
Penzisté s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti musí vyplňovat vždy standardní čtyřstránkové daňové přiznání a současně přílohu číslo jedna. Výhodou podnikání v penzi je skutečnost, že sociální pojištění i zdravotní pojištění se vždy počítá ze skutečného hrubého zisku, neboť se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
Pasivní příjmy
Někteří penzisté pobírají ke starobnímu důchodu pouze zdanitelné pasivní příjmy, například z pronájmu bytu či prodeje cenných papírů. Přestože při nižších příjmech je výsledná daňová povinnost nulová z důvodu uplatnění slevy na poplatníka, tak je potřeba daňové přiznání na finančním úřadu podat. „Pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je potřeba vyplnit i přehledy o příjmech a výdajích, pro pasivní příjmy však nikoliv,“ upřesnila Ivanco.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.