Kdy musí důchodci podat daňové přiznání?
Blíží se doba pro podání daňového přiznání. Jelikož si mnozí čeští senioři k důchodu přivydělávají nejrůznějšími způsoby, týká se tato povinnost i jich. V jakých případech je třeba daňové přiznání podat i v důchodovém věku?
Podle webu finance.cz není třeba podávat daňové přiznání, pokud osoba pobírající starobní důchod pracuje pouze u jednoho zaměstnavatele. V takovém případě za ni bude provedeno roční zúčtování daně ve mzdové účtárně. Přičemž může uplatnit všechny daňové slevy i odpočty a získat daňovou vratku. Je ale spousta dalších případů, kdy musí starobní důchodce odevzdat daňové přiznání. A to ani nemusí pracovat. Tato povinnost může vzniknout i z jiných příjmů než ze zaměstnání nebo podnikání.
1. Máte více zaměstnavatelů
Povinnost podání daňového přiznání vzniká v případě, kdy máte zaměstnavatele současně minimálně dva a z druhého příjmu není odvedena srážková daň (DPP a DPČ do limitu). Z každého zaměstnání v takovém případě budete k vyplnění daňového přiznání potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech. Daňové přiznání pak musíte vyplnit a odevzdat do 1. dubna 2021 anebo elektronicky do 3. května 2021.
2. Jste OSVČ
Čtete také
Pro každého, kdo vykonává samostatně výdělečnou činnost a jeho roční příjem činní víc než 15 000 Kč, je daňové přiznání povinné. Z tohoto pravidla nejsou vyjmuti ani důchodci. Kromě toho jsou navíc ještě povinni dodat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení.
3. Máte příjem z pronájmu
Pokud máte příjmy z pronájmu bytu, domu či např. pozemku, povinnost podat daňové přiznání se vám rozhodně nevyhne. U příjmů z pronájmu je obrovskou výhodou, že nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Navíc si dokonce můžeme odečíst i výdaje.
4. Máte příjem z investic nebo kapitálového majetku
Některé příjmy z investic a kapitálového majetku se daní přímo u plátce daně prostřednictvím zvláštní sazby. V takovém případě je pak daňová povinnost vůči nim vyřešená a jejich přiznávání nemusíte řešit. Některé příjmy z kapitálu si však musíte zdanit sami. Daňové přiznání v důchodu pak musíte podat kvůli těmto:
- úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a zápůjček,
- úrok z prodlení,
- úrokové a jiné výnosy z držby směnek,
- výnos z jednorázového vkladu.
5. Máte nadprůměrně vysoký důchod
Ke zdaňování důchodu podle zákona o daních z příjmu dochází, když roční úhrn důchodu přesáhne 36násobek minimální mzdy, která v roce 2020 činila 14 600 Kč. Za rok 2020 bylo hraniční částkou 525 600 korun, resp. 43 800 korun měsíčně. Za rok 2021 pak společně se zvýšenou minimální mzdou dochází i k navýšení hraničních částek na 547 200 korun ročně a 45 600 korun měsíčně. Důchodci pobírající státní důchod nad hraniční částky jsou povinni podat daňové přiznání.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.