Každý šestý senior neplánuje své výdaje
Změna příjmu i životního stylu po odchodu do penze může způsobit nemalé problémy. Je proto důležité přistupovat k plánování výdajů a nakládání s financemi zodpovědně. Šestina seniorů však tuto otázku téměř vůbec neřeší. Spoří jen minimum starších lidí, půjčku mají dva z pěti. Vyplývá to z nejnovějších průzkumů.
„K hospodaření s financemi přistupuje zodpovědně 73 procent penzistů, kteří ze svého důchodu nejprve odloží peníze na pravidelné platby či poplatky a pak se zbytkem volně nakládají,“ uvedla pro web novinky Jana Žaludová ze společnosti KRUK.
Z průzkumu ale zároveň vyplynulo, že 16 procent lidí starších 65 let své výdaje nijak neplánuje, neřeší, jak se starobní penzí vyjdou. Nezodpovědný přístup k hospodaření s penězi tak mnohdy vede k tomu, že se díra v rozpočtu řeší půjčkou, což vzhledem k neznalosti hospodaření s financemi může znamenat i exekuci.
V ČR je mezi penzisty 90 tisíc exekucí
Čtete také
V současné době je v exekuci téměř 90 tisíc seniorů z celkového počtu 2,5 milionu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) provádí exekuční srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních.
Počet důchodců s exekuční srážkou z penze do roku 2017 podle webu novinky nepřetržitě rostl, v loňském roce se pak nepatrně snížil o necelých 400 penzistů. Celkem ČSSZ vyplácí věřitelům dlužníků z vyměřených důchodů více než miliardu korun ročně.
Zadlužení i kvůli dětem či vnoučatům
Téměř dvě pětiny lidí v seniorském věku splácí nějaký úvěr či půjčku, někteří si své dluhy s sebou nesou ještě z produktivního věku. Jak Žaludová novinky upozornila, výjimkou nejsou případy, kdy senioři dluží za své děti či vnoučata. Buď si pro ně přímo půjčí peníze, nebo ručí za jejich vlastní nesplacené dluhy. Spoléhají na dohodu s dětmi, že budou pravidelně splácet své závazky, ovšem velmi často je pak realita odlišná.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.