Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení
Kvůli tropickým teplotám vyjíždějí záchranáři v posledních dnech velmi často ke kolapsům. Na pozoru by se měli mít zejména kardiaci. Rizikové je pro ně hlavně rychlé ochlazení organismu, nadměrná fyzická zátěž a nedostatečný pitný režim. Informoval o tom web Novinky.
“Je třeba vyvarovat se přímému slunečnímu záření a pobytu v horkých prostorách. Čím je místnost uzavřenější, méně v ní cirkuluje vzduch a je v ní větší vlhkost, tím je zátěž větší,” vysvětlil Novinkám profesor Aleš Linhart, kardiolog a přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Uvedl také, že že u pacientů s vysokým tlakem to může ovlivnit ztráty tekutin. Největší problémy pak mají podle statistik pacienti s s ischemickou chorobou srdeční.
Zpozornět bychom podle Linharta měli, pokud se u nás projevuje malátnost a únava, která může značit dehydrataci. “Vypozorovat to můžeme i na frekvenci toho, jak často chodíme na toaletu a jak vypadá naše moč. Když je koncentrovaná, tak je tmavá. Tělo se brání ztrátě vody tím, že moč zhušťuje,” řekl.
Pozor na změnu teploty
Čtete také
Zátěží na srdce může být i prudká změna teploty, jelikož organismus musí rychle reagovat. I proto se doporučuje, aby rozdíl mezi venkovní teplotou a klimatizovanými prostory byl maximálně 4 °C. Rizikové je i často vyhledávané prudké ochlazování ve vodě. I do řeky je třeba ponořit se pomalu a postupně.
“Je to náraz pro oběhový sytém, a pokud srdce není zdravé, tak to nemusí dobře tolerovat. Občas se setkáváme s tím, že lidé, kteří vlezou do velmi chladné vody, mohou mít poruchy srdečního rytmu. V nejhorším případě dokonce srdeční zástavu. Občas se to děje, není to ale až tak častý problém,” uvedl Linhart. Doplnil, že ze stejného důvodu se kardiakům také nedoporučuje saunování na vyšší teploty a přechod do ledového bazénu.
Při sportu pijte iontové nápoje
“Při jakémkoliv sportu je potřeba brát doplňování tekutin velmi vážně. V okamžiku, kdy se intenzivně potíme, tak ztrácíme nejen vodu, ale i minerály a ty nejde doplnit jen čistou vodou,” řek Linhart a uvedl, že ideální jsou například iontové nápoje. Podcenit bychom pak neměli ani vhodnou ochranu před UV zářením a odpočinek během poledních nejvyšších teplot.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.