Jaké změny přinese důchodová reforma?
Současná vláda předložila nezbytnou, avšak velmi kontroverzní, koncepci změn v důchodovém systému. Odhlasovaná důchodová reforma se dotýká mnoha otázek, které s pobíráním penze souvisí. Co přesně se tedy změní oproti stávající podobě? O tom informoval web Novinky.cz.
Změna věku pro odchod do důchodu
Nejvíce diskutovaným bodem byla bezesporu změna věku pro odchod do důchodu. Místo současného maxima 65 let počítá reforma se zastropováním na 65 letech. Této hranice by se mělo dosáhnout v roce 2056.
Náročné profese
Druhým rezonujícím tématem byl předčasný důchod bez krácení pro náročné profese. Ten se bude týkat výrazně menšího počtu lidí, než se původně zamýšlelo. Budou to jen ty ve čtvrté kategorii rizik, což je asi 15 tisíc lidí namísto původních 120 tisíc. U profesí ze třetí kategorie rizik vystavených velkému teplu, chladu, vibracím nebo celkové fyzické zátěži to má podle Novinek vyřešit pozdější zákon, který ale ještě není připraven.
Rodinný vyměřovací základ
Tuto změnu ocení především lidé, kteří se kvůli péči o nemocného člena rodiny museli vzdát aspoň částečně práce. Nově se na ně bude po dobu péče při výpočtu důchodu nahlížet tak, jako by pobírali průměrnou mzdu. Pokud bude pečující také pracovat, jeho skutečný výdělek se k rodinnému vyměřovacímu základu přičte.
Čtete také
Výchovné
Rodinný vyměřovací základ měl původně nahradit u prvního a druhého dítěte výchovné, jež činí 500 korun měsíčně za každého potomka. Nově se ale u rodičů provede porovnávací výpočet, kdy dostanou buď výchovné, nebo rodinný vyměřovací základ, podle toho, co pro ně bude výhodnější.
Pomalejší růst penzí
Od roku 2026 až do roku 2035 bude postupně docházet ke zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok. S valorizacemi ale dál penze porostou.
Pracujícím seniorům vzrostou příjmy
Seniorům, jež pracují, by se neměl nadále zvyšovat důchod za další odpracované roky. Klesne u nich ale sazba sociálního pojištění o 6,5 procenta, takže budou mít vyšší výdělky.
Partneři se stejnými důchody
Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Při výpočtu důchodu se na ně bude pohlížet tak, jako by měli stejný příjem. Bude to dobrovolné a také od toho půjde kdykoliv ustoupit.
Minimální důchod vzroste
Dojde rovněž k růstu minimální penze na 20 procent průměrné mzdy. Prodlouží se také lhůta pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod. Ta bude činit pět let namísto současných dvou.
Zdroj foto Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sporný pozměňovací návrh může položit celou důchodovou reformu - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.