Jak se v důchodu zabavit a vzdělávat v době koronavirové?
Koronavirová krize ovlivnila život v celé společnosti. Nejohroženější skupina se stala i nejvíce vyloučenou a odstřihnutou od běžných radostí života. Existují však způsoby, jak si na stará kolena zpříjemnit případnou karanténu a izolaci.
Důležité je nebát se moderních technologií. Díky nim můžete zůstat v kontaktu se svými blízkými a známými a nevdat se svých oblíbených činností. Například organizace ŽIVOT 90 se dlouhodobě snaží pomáhat osamělým seniorům a seniorkám. Před koronavirovou krizí se mohli účastnit řady zajímavých akc. Řada aktivit se v současné době však přesunula do on-line prostoru, čímž se organizace snaží ukázat, že aktivní mohou starší lidé být i v těchto ztížených podmínkách.
„Nabízíme například on-line jazykové kurzy, do nichž se může přihlásit každý, kdo má zájem o angličtinu, němčinu, polštinu, k dispozici máme výuku pro začátečníky i pokročilé. Senioři a seniorky si tak mohou rozšířit vzdělání a zároveň být v kontaktu s jinými lidmi,“ představuje pro web i-senior jednu z aktivit vedoucí Centra aktivního stáří při organizaci ŽIVOT 90 Lucie Rybyšarová. Kromě jazykových kurzů se senioři a seniorky mohou přihlásit do kurzu tréninku paměti, v němž se seznámí s paměťovými technikami a osvojí si způsoby efektivnějšího učení.
S internetem poradí odborníci
„K těmto aktivitám je samozřejmě potřebný počítač a připojení k internetu, s připojením se a přístupem k aplikacím však účastníkům rádi pomohou naši vyškolení odborníci. Ti, kteří nejsou až tak technicky zdatní, se tedy nemusí obávat, že by byli z kurzu vyloučeni,“ říká Lucie Rybyšarová. S tréninkem paměti ale mohou pomoci i křížovky, sudoku a další formy luštění, které rozvíjí mozek.
Prospět mohou procházky
Kromě rozvoje znalostí je však důležité se soustředit i na fyzickou aktivitu, pokud to zdraví seniorů a seniorek dovolí. Ačkoliv je volný pohyb na veřejnosti omezen, přísun čerstvého vzduchu je nezbytný pro zdraví každého z nás. „Jestliže mají senioři a seniorky možnost, měli by se každý den vydat ven na alespoň krátkou procházku, samozřejmě za dodržování všech nezbytných opatření. Pobyt na čerstvém vzduchu ve spojení s mírnou fyzickou aktivitou může totiž mít pro jejich zdraví velmi velký přínos. Dobré je soustředit se i na změnu malých návyků, například vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech, samozřejmě pokud to zdraví dovolí,“ doporučuje vedoucí Centra aktivního stáří.
Cvičit lze i v obýváku
Fyzickému pohybu se mohou věnovat i ti, kteří nemají možnost jít ven na procházku. V současné době existuje na internetu mnoho videí a cvičebních programů, které mají často i zdravotní charakter a mohou předcházet nebo ulevit od bolesti, jejich výhodou je, že je lze vykonávat z pohodlí domova. „Někdy stačí vytvořit si cvičební rutinu ve formě protažení, které pomůže tělu s uvolněním, rozprouděním energie a s vyplavením endorfinů, které zajistí dobrou náladu. My jsme například vytvořili seriál Cvičením proti bolesti, který je dostupný na Youtube nebo na DVD a který je dobrým průvodcem pro domácí cvičení,“ říká Rybyšarová.
Vyrazit lze i za kulturou
Omezení se dotklo i kulturních akcí, které pro řadu lidí měly velký význam, většina institucí však své akce přenesla do on-line prostoru. Každý tak nyní má možnost virtuálně navštívit například koncert České filharmonie z pohodlí svého domova. „Kulturní akce v on-line podobě mohou pro řadu seniorů a seniorek představovat naopak výhodu. Mohou tak zhlédnout představení divadel a dalších institucí z druhého konce republiky, aniž by se na toto místo museli složitě dopravit. Získají tak náplň dne a kulturní zážitek v jednom,“ komentuje možnosti kulturního vyžití Rybyšarová.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
7 jednoduchých tipů jak se v létě ochladit - číst více »
Díky vnoučatům se mnoho seniorů učí cizí jazyk - číst více »
Pouze sedm procent seniorů rozvíjí počítačové dovednosti - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.