Jak se dožít vysokého věku? Jaké je tajemství dlouhověkosti?
Zaručený návod na dlouhověkost neexistuje. Stejně tak lékařská věda nevymyslela zázračnou pilulku, po níž bychom byli věčně mladí. Zatím. Dodržováním následujících rad ale minimálně vyjdete dlouhověkosti naproti.
Kvalitně a pravidelně jezte
Strava je základním kamenem zdravého života a není žádným tajemstvím, že za většinou nemocí stojí právě její nesprávné složení. Spousta hříchů z mládí se začíná projevovat právě na těle starého člověka. Nikdy ovšem není pozdě zdravé potraviny do svého jídelníčku zařadit. Jejich složení vám je jistě už dobře známo: spousta zeleniny a ovoce, netučná a nesmažená jídla, která jsou také co nejméně chemicky ošetřovaná, minimum soli a cukru. A nezapomeňte na ryby. Není náhodou, že přímořské národy s bohatou oblibou rybího masa, patří taky k těm nejdéle žijícím.
Užívejte si dostatku spánku
Není to zdravé, ale během aktivních pracovních let spánek mnohdy šidíme. Neumíme zvolnit, zaměstnání si bereme i domů a dobrovolně si na sebe nabíráme ještě další a další přesčasové hodiny. Pro více peněz tak obětujeme zdraví, které se může poškodit už nenávratně. V důchodu na vás ale nikdo s brzkým vstáváním a namáhavou prací do noci netlačí, a proto se bez výčitek oddávejte dlouhému a výživnému spánku.
Pohyb vyvážený s relaxací
Stejně jako spánek a odpočinek je pro zdravý životní styl důležitý také pohyb. Sportu a cvičení se ve svém pokročilém věku věnujte tak, jak vám to dovolí konkrétní zdravotní stav. I krátká chůze denně je ale lepší než žádný pohyb. Vyzkoušet můžete třeba nordic walking nebo speciální aerobic určený pro seniory. V řadě měst také vyrůstají speciální hřiště pro seniory.
Pobývejte na čerstvém vzduchu
Pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu působí nejenom příznivě na psychiku. Sluneční paprsky zvyšují produkci vitamínu D a fungují tak jako prevence proti srdečním chorobám, cukrovce a dalším zdravotním neduhům. Vitamín D hraje rovněž významnou roli v obranyschopnosti organismu. Aspoň na čtvrthodinku denně proto vyjděte ven. A ve slunečných dnech nezapomínejte, že stejně jako slunce umí na člověka působit pozitivně, tak má i svou odvracenou stránku v podobě nebezpečného UV záření a hrozby rakoviny kůže. Jako další krok k dlouhověkosti si tedy zapisujte - dostatečná ochrana před spálením pokožky.
Pěstujte humor a pozitivní přístup k životu
Být zdraví po fyzické stránce ale samo o sobě samozřejmě nestačí. Jedním z hlavních předpokladů dlouhověkosti je veselá mysl a pozitivní přístup k životu. Když byla stoletým pokládána otázka, jak se jim podařilo tak vysokého věku dožít, většina z nich krčila rameny a odpovídala, že vlastně ani neví, protože jejich životní styl zrovna neodpovídal vzorovým tabulkám lékařů. Jedno měli ale společné: život brali po celou dobu jeho trvání převážně s humorem a i na těch nejhorších situacích se snažili najít vždy něco pozitivního. Nedovolili, aby je stres a problémy každodenního života, porazily. Zkuste se i vy na život dívat hlavně z jeho lepší stránky!
Udržujte společenské vztahy
Duševní spokojenosti napomůžete i častým kontaktem s lidmi. Jedno odpoledne strávené v dobré společnosti přátel napomůže psychice člověka mnohdy víc než stovka doktorů. Pokud se už s nikým z rodiny nevídáte a partner vám zemřel, ani tak se neuzavírejte do své ulity. Nové kontakty můžete najít pomocí velkého množství internetových seznamek. V místě vašeho bydliště se určitě také nachází klub či jiné volnočasové aktivity pro seniory, a proto se je nebojte navštívit. Nemůžete-li například kvůli špatnému zdravotnímu stavu, společnost vám vždy může dělat alespoň domácí mazlíček v podobě psa či kočky.
Vypněte televizi
Kvůli televizi zanedbáváte pohyb. Zprávy, které svým divákům servírují především samé katastrofy, válečné hrozby a vraždy, vás udržují v permanentním napětí a škodí vašemu zdraví. Televize je také příčinou omezení vašeho společenského života. Zkuste její sledování proto omezit a ve dlouhých chvílích raději sáhněte třeba po knize.
Vyhýbejte se rizikovým faktorům
Opět jedna z položek, kterou je nejlepší dodržovat ještě dávno před dosažením seniorského věku. Co mezi rizikové faktory patří vám snad ani připomínat nemusíme – nadměrná konzumace alkoholu, kouření, přemíra stresu, špatná strava,… Nejsou to jenom laciné poučky. Jejich dodržování vám skutečně může prodloužit délku vašeho života. Sklenička vína denně je ale povolena a dokonce lidský život prodlužuje až o půl roku!
Nezanedbávejte lékařské prohlídky
Stejně jako vyhýbání se rizikovým faktorům je důležité i včasné podchycení nemoci. Toho můžete docílit jediné pravidelnými preventivními prohlídkami. Některé z nich nejsou příjemné, ale s nepříjemností některých onemocnění v pokročilém stádiu se srovnávat samozřejmě nedají. Stejně tak nepodceňujte pozorované příznaky na vašem těle.
Trénujte paměť
V cestě za dlouhověkostí nesmíte zapomínat ani na trénování mozkových buněk. Aktivní trénování mozku i ve vyšší věku je jednou z doporučovaných aktivit proti Alzheimerově chorobě či stařecké demenci Učte se novým věcem, zajímejte se o okolní dění, luštěte křížovky a provádějte další cvičení, jež mají za úkol váš mozek pořádně probudit k životu. Začít můžete třeba přečtením našeho článku.
zdroj foto: morguefile.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.