Jak nepodcenit varovné příznaky cukrovky
Diabetes mellitus nebo-li cukrovka, postihuje stále více lidí kvůli nezdravému životnímu stylu. Toto závažné onemocnění postihuje zejména osoby středního a vyššího věku a vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulínu. Jak poznat prvotní příznaky cukrovky?
Nejvíce diabetiků (až 85%), trpí diabetem II. typu, který přichází velmi nenápadně a ohrožuje zejména lidi v seniorském věku. Rizikem vzniku cukrovky jsou ohroženi i obézní lidé a ti, jenž nemají dostatek pohybu. Právě nezdravá životospráva je spouštěčem onemocnění, které se může dostat do vážných rozměrů, v těch nehorších scénářích dochází k nutné amputaci končetin nebo předčasnému úmrtí.
Cukrovka druhého typu
Diabetes 2 typu se u lidí objevuje v dospělosti nebo v období mezi 40. a 50. rokem života. Spouštečem tohoto onemocnění může být genetická predispozice, ale nejčastěji to bývá obezita a na to navazující nesprávná životospráva. Příčin však může být podstatně více:
- vyšší krevní tlak a hladina cholesterolu
- stres
- kouření
- málo pohybu
Příznaky cukrovky 2. typu
Symptomy této nemoci přicházejí velmi nenápadně. Jedinci pociťují únavu, zvýšenou žíznivost a tendenci k močení, chorobný hlad a úbytek hmotnosti. Mezi další prokázané projevy cukrovky II. typu patří také rozostřené vidění, svědění pokožky a opakující se vaginální infekce.
Léčba cukrovky II. typu
Léčba tohoto onemocnění se zaměřuje na cílené snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi a udržování hladiny cukru v krvi v přijatelném limitu. Pacient by měl výrazně zvýšit pohybovou aktivitu nejlépe formou aerobního cvičení a dodržovat diabetickou dietu. Léčbu cukrovky samozřejmě podporují i léky a injekční aplikace inzulinu. U pacientů s výraznou nadváhou pomáhá také chirurgický zákrok vedoucí ke snížení hmotnosti. Úbytek váhy jim nastartuje životní změnu a mají tím pádem lepší předpoklad si hladinu cukru dlouhodobě udržovat v normálu.
Jak předcházet dospělé cukrovce
Pestrou stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Pravidelným pohybem, který podporuje aktivitu celého těla. Nejúčinnější je v tomto případě běh, jízda na kole, aerobní cvičení, ale také obyčejné delší procházky. Výběr fyzické aktivity samozřejmě rozumně přizpůsobte své kondici a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Z jídelníčku je třeba vyloučit sladké nejen jídla, ale také nápoje a tučná jídla. Svou stravu naopak obohaťte o listovou zeleninu.
I když se vám to může zdát z počátku nepohodlné, ve srovnání se starostmi s cukrovkou, se prevence mnohonásobně vrátí. Přestaňte se tedy vymlouvat na nedostatek času a věnujte ho sobě aktivnějším způsobem než je sezení u televize.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.