Jak napsat závěť, aby byla platná – kompletní průvodce

Štítky: | právo | dědictví | závěť |
Aktualizováno: 22.02.2025 | komentářů: 29
Jak napsat závěť, aby byla platná – kompletní průvodce

Plánujete sepsání závěti a nejste si jistí, jak na to? Dobře sepsaná závěť může ochránit váš majetek a zajistit, že bude rozdělen podle vašich představ. V tomto článku vám podrobně vysvětlíme, jak napsat závěť, aby byla právně platná, kdo jsou neopominutelní dědicové a za jakých podmínek je možné někoho vydědit.

Co je závěť a proč ji sepsat? 

Závěť je právní dokument, kterým zůstavitel (tedy osoba, která ji sepisuje) určuje, jak bude rozdělen její majetek po smrti. Pokud by závěť neexistovala, majetek by se rozdělil podle pravidel zákonného dědického řízení. To ale nemusí vždy odpovídat vašim přáním. 

Díky závěti můžete rozhodnout:

✅ Kdo získá váš majetek (může to být nejen rodina, ale i přátelé, nadace nebo charita). 
✅ Jak bude majetek rozdělen mezi jednotlivé dědice. 
✅ Zda bude dědictví podmíněno nějakými podmínkami (např. zákazem prodeje nemovitosti). 
✅ Zda někoho z dědictví vyloučíte (tzv. vydědění). 

Co může být předmětem dědictví? 

Předmětem dědictví může být veškerý majetek, který náležel zůstaviteli v okamžiku jeho smrti, včetně práv a závazků. Dědictví zahrnuje jak hmotné, tak nehmotné položky. 

Nemovitosti: Byty, domy, pozemky, rekreační objekty – Nemovitosti často tvoří nejhodnotnější část dědictví. Při dědění nemovitostí je důležité provést jejich zápis v katastru nemovitostí. 

Movitý majetek: Osobní věci, šperky, umělecká díla, cennosti, vozidla, nábytek – Dědictvím se mohou stát i běžné předměty každodenní potřeby, například elektronika nebo vybavení domácnosti. 

Finanční prostředky a cenné papíry: Bankovní účty, hotovost, spoření, investice, akcie, dluhopisy – Peněžní prostředky uložené v bankách nebo investičních fondech jsou součástí dědictví a mohou být rozděleny mezi dědice. 

Podíly ve firmách a obchodní závody: Podíly v obchodních společnostech, živnostenské oprávnění – Pokud byl zůstavitel podnikatel nebo společník v obchodní společnosti, jeho podíl může být předmětem dědictví. 

Práva a pohledávky: Autorská práva, patenty, licenční smlouvy, pohledávky za dlužníky – Dědictví může zahrnovat i nehmotná aktiva, jako jsou licenční poplatky, autorská práva nebo pohledávky vůči jiným osobám. 

Dluhy a závazky: Hypotéky, půjčky, úvěry, nesplacené faktury – K dědictví patří i dluhy zůstavitele. Dědic odpovídá za dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Pokud je dědictví předlužené, může se dědic dědictví zříci nebo požádat o jeho vypořádání soudem. 

Pokud si nejste jistí hodnotou nebo závazky dědictví, můžete požádat notáře o tzv. soupis pozůstalosti, který přesně určí aktiva a pasiva dědictví. Předmětem dědictví tedy může být široké spektrum majetku i práv, proto je důležité správně sepsat závěť, aby bylo jasně určeno, jak má být tento majetek rozdělen mezi dědice. 

Kdo jsou neopominutelní dědicové a jak je lze vynechat z dědictví? 

Podle českého práva (občanský zákoník) existuje skupina dědiců, které nelze zcela vynechat z dědictví – označují se jako neopominutelní dědicové. 

Kdo patří mezi neopominutelné dědice? 

Nezletilé děti zůstavitele – mají nárok na celý svůj zákonný dědický podíl. 

Zletilé děti zůstavitele – mají nárok alespoň na polovinu svého zákonného dědického podílu. 

Příklad: Pokud by se váš majetek podle zákona dělil mezi tři děti rovným dílem, každé by mělo dostat třetinu. V případě závěti nezletilé dítě musí stále dostat celou svou třetinu, zatímco zletilé dítě musí dostat alespoň polovinu svého podílu, tedy jednu šestinu. 

Jak lze neopominutelné dědice vynechat? (Vydědění) 

Zůstavitel však může neopominutelného dědice vydědit, pokud existuje zákonný důvod. To musí být uvedeno v listině o vydědění, kterou lze sepsat podobně jako závěť. 

Důvody pro vydědění neopominutelného dědice: 

✔ Neprojevil o zůstavitele zájem – Například pokud se dítě dlouhodobě nestýkalo s rodičem, neudržovalo žádný kontakt. 
✔ Dědic se dopustil trestného činu proti zůstaviteli nebo jeho rodině – Například fyzické napadení, podvod nebo jiné protiprávní jednání. 
✔ Dědic vede trvale nezřízený život – Například závislost na drogách, hazardní hry nebo neustálé zadlužování. 
✔ Dědic o zůstavitele neprojevil potřebnou péči ve stáří – Pokud například rodič potřeboval pomoc a dítě se o něj nestaralo. 

Důvod vydědění musí být jasně uveden a pravdivý. Pokud by neopominutelný dědic soudně prokázal, že uvedený důvod je nepravdivý, může se domáhat svého podílu na dědictví. Pokud chcete někoho vydědit, doporučuje se nechat vydědění notářsky ověřit, aby bylo právně neprůstřelné. 

Jak napsat závěť – základní pravidla 

Údaje o zůstaviteli – jméno, datum narození, adresa, rodné číslo. 
Seznam dědiců – osoby, kterým má připadnout majetek (včetně přesné identifikace). 
Specifikace majetku – jasně definované položky (například „byt v ulici XY připadá vnukovi Janu Novákovi“). 
Datum a místo sepsání závěti. 
Podpis zůstavitele – bez podpisu není závěť platná! 

Pokud si nejste jistí formulací, můžete využít notáře nebo použít vzor závěti.

Druhy závětí a jak si vybrat tu správnou?

Existuje několik typů závětí. Každá má své výhody a nevýhody:

Vlastnoručně psaná závěť

Vlastnoručně psaná závěť, přestože je jednoduchá a nevyžaduje žádné náklady, s sebou nese několik významných rizik. Největší nevýhodou je možnost ztráty, poškození nebo zfalšování, zejména pokud není bezpečně uložena. (Doporučuje se úschova u notáře, v bezpečnostní schránce či v kvalitním domovním trezoru. O závěti by vždy měla vědět důvěryhodná osoba.)

Dále hrozí nesrozumitelnost či právní chyby, například nejasné formulace nebo opomenutí neopominutelných dědiců, což může vést k jejímu napadení u soudu. Navíc, pokud není napsaná celá vlastní rukou, ale například vytištěná a pouze podepsaná, může být neplatná. V případě smrti zůstavitele může dojít k tomu, že ji někdo úmyslně zatají, což by mohlo ovlivnit spravedlivé rozdělení dědictví.

Notářsky sepsaná závěť

Notářsky sepsaná závěť nabízí nejvyšší právní jistotu a eliminuje riziko chyb, které by mohly způsobit její neplatnost. Notář zajistí, že dokument splňuje všechny zákonné náležitosti a poradí s formulací tak, aby byla závěť jednoznačná a nemohla být snadno napadena. Velkou výhodou je také možnost uložení závěti v notářské úschově a její registrace v Centrální evidenci závětí, což zaručuje, že se po smrti zůstavitele neztratí ani nebude zatajena. Navíc notář může upozornit na specifika dědického práva, například jak správně zohlednit neopominutelné dědice nebo podmínit dědictví určitými požadavky.

Na druhou stranu je nevýhodou vyšší cena oproti vlastnoručně psané závěti, která je zdarma. Cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun v závislosti na složitosti dokumentu. Další nevýhodou je, že sepsání vyžaduje návštěvu notářské kanceláře a případné dodatečné změny je nutné provádět opět prostřednictvím notáře, což může být méně flexibilní. Přesto, vzhledem k bezpečnosti a platnosti dokumentu, je notářská závěť nejspolehlivější variantou, zejména pokud existuje složitější majetková situace nebo potenciální spory mezi dědici.

Ústní závěť (mimořádná forma)

Tato forma je platná jen ve výjimečných situacích, například pokud člověk umírá a nemá možnost závěť sepsat. Musí být pronesena před svědky, kteří ji následně písemně potvrdí.

Nejčastější chyby při psaní závěti a jak se jim vyhnout 

Nejasné formulace – Například „Majetek odkazuji svému bratrovi“ – Který majetek konkrétně? 
✔ Specifikujte přesně, co komu připadne. 

Chybějící podpis – Bez podpisu je závěť neplatná. 
✔ Vždy přidejte datum, místo a svůj vlastnoruční podpis. 

Opomenutí neopominutelných dědiců – Pokud opomenete například své nezletilé dítě, může závěť napadnout soudně. 
✔ Pokud chcete dědice vynechat, musíte jej vydědit s platným důvodem. 

Často kladené otázky (FAQ) 

Mohu někoho vydědit jen proto, že si to přeji? 
Ne, musíte uvést zákonný důvod pro vydědění. 

Musím dát svému dítěti podíl na dědictví? 
Ano, pokud je nezletilé, musí dostat celý svůj zákonný podíl. Pokud je zletilé, musí dostat alespoň polovinu svého zákonného podílu, pokud není vyděděno. 

Může se vyděděný dědic proti tomu bránit? 
Ano, pokud důvod vydědění není pravdivý nebo není uveden správně, může soudně žádat svůj podíl na dědictví. 

Jak postupovat? 

✔ Rozmyslete si, komu chcete majetek odkázat. 
✔ Zjistěte, zda máte neopominutelné dědice a zda je chcete zahrnout. 
✔ Pokud někoho chcete vydědit, uveďte konkrétní důvod. 
✔ Zvolte formu závěti (vlastnoruční nebo notářskou). 
✔ Sepsanou závěť uložte na bezpečné místo nebo ji nechte uschovat u notáře. 

Proč je důležité sepsat závěť správně? 

Sepsání závěti je klíčovým krokem k tomu, aby byl váš majetek po vaší smrti rozdělen přesně podle vašich přání a aby se předešlo zbytečným sporům mezi dědici. Závěť vám umožňuje určit, kdo co zdědí, a zároveň minimalizovat riziko právních komplikací. Při jejím sepisování je důležité dbát na správnou formu, platnost a právní náležitosti, zejména pokud chcete někoho vydědit nebo určit speciální podmínky dědictví. Pokud si nejste jistí, jak závěť správně napsat, doporučuje se využít služeb notáře, který zajistí její právní bezchybnost a uloží ji do centrální evidence. Správně sepsaná závěť vám dá jistotu, že váš majetek bude předán těm, kterým jej skutečně chcete odkázat, a ochrání vaši rodinu před složitým dědickým řízením. 

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.




Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
21.8.2016 21:18
František Plachý 
Závěť na stará kolena platná od 2016
Chci si napsat závětˇ, jak na to?
19.8.2017 17:59
Radek Černý 
RE: Závěť na stará kolena platná od 2016
Nechci to nechat synu
1.1.2019 17:40
Marie Podrábská 
RE: Závěť na stará kolena platná od 2016
Prosíme o informaci, jak napsat závěť. jsme manželé 61 a 66.let. Syn se k nám chová nedůstojně, muže napadá slovně, mě i fyzicky.Bojíme se ho. Jde mu jen o majetek, nás jako rodiče neuznává a vyhání nás ze dvora, který získal podvodem na svého nemocného otce. Šlo by z míé strany o jeho vydědění? A jak postupovat? Děkuji za odpověď.
21.8.2016 21:23
František Plachý 
Závěť novinky rok 2016vzor
Napsání platném závěti.
27.4.2017 11:07
Helena 
závěť
Dobrý den, manžel sepsal u notáře závěť a notář udělal v posledním odstavci chybu. Napsal špatné jméno ale příjmení je srávné. Když jsme ho na to upozornili tak to opravil na té sepsané závěti a všichni svědci to podepsali. Chtěla bych se zeptat jestli bude závěť platná. Děkuji.
7.5.2017 15:18
Karla Jeřábková 
je nutné sepsání závěti ?
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je nutné sepisovat závěť - je mi 60 let - manžel a prvorozená dcera zemřeli, jedinou dědičkou je moje druhá dcera, které bydlí v Praze, já bydlím v družstevním bytě v Teplicích v Čechách - tento byt má v družstvu zapsaný na sebe má žijící dcera - já ho pouze užívám, auto nemám, jinou nemovitost také ne a na účet mi chodí můj důchod, Chci si zaplatit pohřeb a vydání urny dceři, aby dcera neměla další starosti, co je vlastně oficielně jako můj majetek - vybavení bytu a oblečení ? Poraďte mi prosím.
Děkuji Vám předem za ochotu.
Karla Jeřábková
30.11.2017 12:17
Zdeněk 
RE: je nutné sepsání závěti ?
Je-li jedinou dědičkou Vaše dcera a současně chcete-li, aby po Vás ona jediná dědila, závěť sepisovat nemusíte. Pokud není sepsána závěť, postupuje se podle tzv. zákonné dědické posloupnosti (§1633 a násl. občanského zákoníku). Vaše dcera spadá do první třídy dědiců, tedy by vše zdědila bez ohledu na to, zda závěť sepíšete či nikoliv.
3.6.2017 16:50
Eva Navrátilová 
Můj manžel nemá žádného potomka, ani dítě vlastní ani adoptované. Já mám z prvního manželství tři vlastní děti. On má tři sourozence. Kdo bude dětit pokud mne manžel přežije?
4.7.2017 15:07
Bohumil 
RE:
Manželovi sourozenci.
4.7.2017 15:12
Bohumil 
RE:
Tedy presneji, pokud zemrete driv nez manzel, tak bude manzel dedit pulku a druhou pulku si rozdeli vase deti, tyka se majetku, ktery jste ziskali v manzelstvi.

Pokud mel manzel nejaky majetek predtim, nez si vas vzal a zemrel by az po vas, tak budou po nem dedit jeho sourozenci (deti jeho sourozencu). To se tyka i poloviny majetku, kterou by zdedil po vas.

Vase deti by z toho nemeli nic, protoze s nim formalne vzato nemaji zadny vztah.
3.11.2017 11:07
novák ladislav 
Ladislav Novák
Můžeme napsat závěť, že odkazujeme všechno jeden druhému, i když máme děti?
30.11.2017 12:09
Zdeněk 
RE: Ladislav Novák
Můžete.
Děti ale budou dědit také, pokud nedošlo z Vaší strany k jejich vydědění, neboť jsou nepominutelnými dědici (§1492 občanského zákoníku: Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice, který se práva na povinný díl nezřekl a nedošlo-li ani k vydědění. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, náleží nepominutelnému dědici povinný díl.)
1.1.2019 17:52
Marie Podrábská 
RE: Ladislav Novák
Chtěla bych sepsat s mužem závěť, kdy po smrti odkážu jemu svůj majetek a on jeho na mě. Máme 3děti, které se k nám chovají nevhodně, nepomáhají nám, syn je neustále agresivní, mě matku napadá i fyzicky.Pracuje u policie ČR a ikdyž byl řešen na pozici GIPS, nebyl nijak potrestán Oba deptá psychicky.Muž je těžce nemocný a nikdo z dětí mu nepomůže. Jde jim jen o majetek. Mě je 61 a mužovi 66.let. Poradíte? Mohlo by jít i o vydědění syna? Děkuji za radu
3.3.2018 00:19
Petr Tunka 
Závěť
Dobrý den jsem invalid.důchodce III.st./ZTP nemám nohu, nasal jsem skycu závěti a potřebuji poradit, zda to mohu podat notáři, zda to přijme a bude to platné?K tomu chci podat vydědění mé 1. dcery a chci jej nechat 2. dcery z druhého manželství,, rodinnný dům atd.mohu zaslat přes email, závěť,, Děkuji za pomoc
7.9.2018 10:36
marie 
Mám 2dcery a syna.můžu odkázat byt jedné dceři která se o mě stará, synovi by tato vyplatila 400 000kč a místo druhé dcery,která se se mnou vůbec nestýká,v době těžké nemoci mě ani nenavštívila,odkázat jejímu synovi,mému vnukovi,místo ní asi 1.80 ha pole.
9.9.2018 06:37
hana nováková 
závět
dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem rozvedená a žiju s přítelem chtěli by jsme se vzít,chtěla bych vědět zda když sepíšu závět a v ní majetek který mám před svadbou jedná se o nemovitost odkážu synům jestli by měl i přítel na tento majetek po mé smrti nárok? zda jeho děti nebudou mít na tento majetek kdy by přítel zemřel dřív?předmanželskou smlouvu nechci,děkuji
14.9.2018 07:01
hana nováková 
mám jen dotaz vy už neopovídáte na dotazy?
1.12.2018 16:20
Jan Hála 
závěť
Smím odkázat veškerý majetek jen jednomu vnukovi a ostatním čtyřem nikoli
1.12.2018 16:26
Jan Hála 
RE: závěť
Rozhodl jsem se vydědit obě děti, nebo mne již dlouho neprojevují zájem a vše v závěti přenechat pouze jednomu z celkem pěti vnuků. Musím to nějak zdůvodnit nebo tento krok není možný?
24.1.2019 20:20
Veselý 
Sepsání závěti
Dobrý den,chci vlastoručně sepsat závěť.Mám 2 syny,jsem rozvedený a mám přítelkyni.Chtěl bych nemovitý majetek,který by se prodal + hotovost rozdělit mezi ně a 1 vnučku.Kolik z celkové částky musí minimálně dostat zák.dědic/syn/? 1/4 svého podílu,t.z. 1/8? Jak to podělit vím,ale neznám jaká bude potom celková částka? Podělit procenty nebo odhadem financemi,či podílem?Poraďte.Děkuji.
26.1.2019 10:28
Věra 
Závět
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jde uvést do závěti aby po mé smrti dědili pouze mé dcery a ne druh Děkuji za odpověd
Čejpová Věra
20.11.2019 19:49
Ludmila Stejskalová 
závěť
Dobrý den, jsme manželé, máme ve společném vlastnictví byt.Také máme 3 syny.Jeden z nich se rozvádí, a aby mu zůstal jeho byt, budeme snachu vyplácet my.Chceme, aby bylo ošetřeno, že náš byt dostanou další 2 synové, kteří se podělí a případný rozdíl dají tomu prvnímu. Také chceme nechat ocenit náš byt, aby ceny jeho a našeho bytu byly srovnatelné.Nějaká rada z vaší strany? Děkuji.
13.10.2020 18:14
Marcela Dostálová 
Jsem vdaná za mladšího muže a mám 2 dcery z předch.manželství.Můze muž sepsat závě´t v jejivh prospěch po mém úmrtí.Děti nemá.
14.12.2020 12:29
Vladimír 
Dobrý den, S mojí současnou manželkou děti nemáme, ale já z minulého manželství mám dvě dcery. Kdo bude ze zákona dědit a v jakém poměru? Děkuji za odpověď.
5.1.2021 18:56
Jiří Novák 
Dobrý den je možné, aby k vypořádání majetku došlo až po smrti mé i manželky? A to i opačně? Dá se to nějak ošetřit v závěti? Oba se bojíme vypořádání s potomky. Děkuji za odpověď
7.1.2021 14:19
Hanka 
dedictvi
Dobry den. Chci se zeptat, zda je nepominutelny dedic sestra, pokud nema zustavitel vlastni deti ani manzela.Dekuji
14.2.2021 20:53
Balnka 
Kam uložit závěť
Dobrý den, poraď te mi prosím kde uložit závěť aby byla po smrti nalezena. Nechat ji doma nebo uložit u právníka? Když právníka nikdo neinformuje že je zůstavitel po smrti. Děkuji
18.12.2021 14:33
JAROSLAVA FTAČINOVA 
Radek Ftačina
mam problem muj stric umřel a moje matka je jeho sestra a jeho posledni rozhodnuti nevidela jen jeji nejstarši sestra stric ji pri odkazal dum v hodnote2 200 000 a nic stoho nedostala moje matka a ni žadna posledni vule co stim
3.11.2022 18:49
Honza 
Závět

Dobrý den,
potřeboval bych radu,. Máme 3 děti, které jsou již dospělé. Bydlí samostatně každý ve svém.
S manželkou jsme si postavili rodinný domek. Postavili jsme ho na pozemku, který jsem dostal od rodičů, jako dar. Pozemek je psaný na mě, dům jsme stavěli společně. Jsme již v letech, tak přemýšlíme kdyby se se mnou, nebo s manželkou něco stalo, aby ten druhý mohl v domě v klidu dožít, a nemusel se dohadovat s dětmi o vyplacení.. Jak to mám udělat , aby nebyl potom žádný problém.
. Až tu nebude ani jeden, potom si mohou dům prodat a podělit se.
Nevím jak to sepsat v závěti.

Poradte prosím.
Honza.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zamrazujete buchty? A děláte to správně?

Buchty, řezy a bábovky zamrazujeme vždy krájené. Budou se rozmrazovat rychleji a jen v takovém množství, jaké budeme potřebovat. A pozor, v mrazáku by…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.04.2025

Dnes 03.04 svátek slaví:
Richard

Zítra 04.04 svátek slaví:
Ivana

Včera 02.04 svátek slavil:
Erika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2025 Kontakt | Nastavení cookies

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace