Jak na osteoporózu?
Osteoporóza, neboli slabé porézní kosti, které jsou náchylné ke zlomeninám, může potrápit mnoho lidí. Prvotní symptomy mohou být velmi nenápadné. Jak ji poznat a jaká je nejlepší prevence? Připravili jsme pro vás několik tipů.
Slovo osteoporóza lze přeložit jako děravá kost. Při tomto onemocnění kosti ztrácejí svoji hustotu a pevnost, což vede ke zvýšené křehkosti a zvýšenému riziku zlomenin. Nejvíce ohrožené jsou pak ženy po menopauze.
Bolesti a omezenou pohyblivost může provázet také horší psychické rozpoložení, pokud je člověk nesoběstačný a závislý na druhých. Narušena vlivem osteoporózy může být navíc také správná krvetvorba.
Důležitý je pohyb a strava
Čtete také
Pro vznik pevné kostní hmoty je důležité přiměřené zatížení, tedy pravidelný pohyb a strava bohatá na vápník. Ve střehu by také měli být chronicky nemocní (diabetici, pacienti s onemocněním jater a ledvin...), pacienti dlouhodobě užívající některé léky (např. glukokortikoidy), kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu.
Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí podle webu lékaren DrMax v České republice 8 % procent dospělé populace, zhruba 750 000 lidí. Pouze jedna pětina z takto postižených se léčí. Že pacient trpí osteoporózou, se často dozví až s první zlomeninou.
Lékaře byste měli vyhledat po 50. roce života u žen (po 65. roce u mužů), při poklesu tělesné výšky o více než 3 cm a zejména při zlomenině kosti i kvůli nepatrné příčině.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék Leqembi: Naděje pro léčbu Alzheimerovy nemoci - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.