Jak na letní jídelníček?
Trávicí či žaludeční potíže, vysoká hladina cholesterolu – i to může ohrozit srdce. Na vině přitom může být špatně zvolený letní jídelníček. Na co si dát tedy pozor?
Letní grilovačky, smažák, langoše a další „dovolenková“ jídla mohou být pro tělo z dlouhodobějšího hlediska problémem. Informoval o tom web novinky.cz „Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko takzvaných civilizačních onemocnění. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií, cukrů, nasycených tuků a soli způsobuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a vyčerpává schopnost slinivky břišní regulovat hladinu cukru v krvi,” vysvětluje pro novinky lékařka Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.
Z toho pak pramení obezita, cukrovka 2. typu a aterosklerotické kardiovaskulární nemoci, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. „Omezit bychom měli zejména tuky plné nasycených mastných kyselin. Najdeme je v kokosovém oleji, palmovém oleji, másle, sádle, uzeninách, tučném mase, tučných mléčných výrobcích a v jemném a trvanlivém pečivu, zejména u druhů s polevou či náplní,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová.
Pozor také na obsah masa v konzervách. Pokud obsahují pod 70 % masa, hladině cholesterolu neprospějí. U sýrů se zase vyhněte produktům s obsahem tuku nad 40 %. Jogurty jsou vhodné ty, které jsou tučné do 3 %.
Zvolte rostlinné tuky
Čtete také
Nezdravé živočišné tuky nahraďte tuky rostlinného původu. Těmi jsou například kvalitní rostlinné oleje, chia či lněná semínka nebo ořechy. Obsahují velký podíl omega 6 a omega 3 vícenenasycených mastných kyselin. Ty působí příznivě na náš srdečně cévní systém a pomáhají snižovat hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi.
Prospěšné omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou ve velkém množství obsaženy v tučných rybách, jako je například losos. Na našem talíři by se měly objevovat nejlépe dvakrát týdně. Což v létě a například u moře nemusí být takový problém.
Dbejte na vlákninu
Příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi má také vláknina. „Denní příjem by měl tvořit 500 g. Ovoce a zelenina navíc obsahují vitamíny, minerální a další látky, které mají dobrý vliv na náš organismus, jako jsou antioxidanty a rostlinné steroly. To jsou přírodní látky, které se svou strukturou podobají cholesterolu. Proto zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střeva do krve. Rostlinné steroly se v malém množství přirozeně vyskytují v naší stravě, například v rostlinných olejích, obilovinách či ve zmiňovaném ovoci nebo zelenině,“ uvedla pro novinky Kociánová.
Dodržujte pitný režim
Dejte přednost obyčejné vodě před slazenými nápoji a limonádami. Před každým jídlem si dopřejte sklenici vody, čímž si jednak zaplníte žaludek a zkonzumujete méně jídla a pak tělu dopřejete dostatek tekutin, které zejména v letním počasí z pohledu zdraví hrají velmi důležitou roli.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.