I svaly stárnou. Jejich slábnutí se dá předcházet. Prozradíme jak.
Každý člověk je jiný, a to platí i pro stárnutí těla. Přibývající věk se u různých lidí projevuje různými způsoby. V obecné rovině však platí, že s postupujícím stářím klesá síla svalů. Je nějaký způsob, jak slábnutí svalů předcházet? A co vypovídá stisk ruky o našich genech?
Možná jste si někdy v duchu pomysleli: „Ten člověk na svůj věk vážně nevypadá.“ A opravdu to nemuselo být jenom zdání – biologický věk se totiž může od našeho oficiálního věku lišit.
Právě na biologický věk se zaměřili vědci z americké Michiganské univerzity. Autoři studie konkrétně pracovali se slábnutím svalů.
Slabý stisk ruky je jako kouření
Tým výzkumníků vedený doktorkou epidemiologie Jessicou Faulovou a docentem fyzikální medicíny Markem Petersonem zkoumal po dobu osmi až desíti let téměř 1300 lidí ve středním a starším věku. Využívali k tomu proces metylace DNA, který poskytuje odhad tempa stárnutí. U účastníků studie se zaměřovali na pevnost stisku ruky, který má výpovědní hodnotu o síle svalů.
„Věděli jsme, že svalová síla je ukazatelem předpokladu dlouhověkosti, a naopak slabost je mocným ukazatelem nemocí. Ale vůbec poprvé jsme našli silné důkazy o souvislosti mezi svalovou slabostí a skutečným zrychlením biologického stárnutí,“ uvádí Peterson.
Čtete také
Podle Petersona jeho tým usiluje o to, aby lékaři na svých klinikách začali sledovat i sílu úchopu. „Málokdo se na to zaměřuje, ačkoliv existují stovky publikací ukazující, že síla úchopu je opravdu dobrým měřítkem zdraví,“ dodává.
Člověk se slabým stiskem ruky čelí zvýšenému riziku civilizačních chorob jako jsou bolesti páteře, srdeční nebo nádorová onemocnění, a to v podobné míře, jako kdyby kouřil.
Pohyb je nejdůležitější ráno
Proti slábnutí svalů se však dá účinně bojovat. „Důležitá je správná strava, ale na udržení zdraví do vysokého věku má největší vliv pravidelné cvičení,“ vysvětluje Peterson.
Vědci z univerzity v nizozemském Leidenu odhalili, že přínosy cvičení závisí na tom, v jaké denní době ho provozujeme.
Ze studie publikované lékařským časopisem European Journal of Preventive Cardiology (Evropský deník preventivní kardiologie) vyplývá, že pro předcházení nemocím jako jsou infarkt nebo mozková mrtvice je nejúčinnější ranní pohyb. Efekt je patrný jak u ranních ptáčat, tak u lidí, co rádi ponocují.
Cvičení po ránu vám tedy může pomoci od ochabování svalů a souvisejících chorob. A zároveň je to také způsob, jak začít den s energií, dobrou náladou a zlepšeným soustředěním.
zdroj foto: pixabay.cz
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.