Halloween X Dušičky
Přelom října a listopadu se nese ve znamení duchovna, strašidel, uctívání a připomínání zemřelých. V České republice má své místo zejména svátek Památka zesnulých, který připadá na 2. listopadu. Často se však dnes doplňuje o anglosaský svátek zvaný Halloween, který se slaví o dva dny dříve 31. října.
Ano jsme Češi, máme své svátky, své tradice a proto na své zesnulé blízké vzpomínáme 2. listopadu v době takzvaného svátku Dušičky. Tento svátek vyhází z tradic římskokatolické církve. V tento den se lidé modlili za všechny zemřelé. Původ však sahá mnohem dále do historie a s americkým Halloweenem má společného více, než byste čekali.
Přelom října a listopadu vnímali už samotní Keltové jako dobu, kdy se stírají hranice mezi živými a mrtvými. Tento kmen oslavoval v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku, takzvaný svátek Samhain. Jak Keltové, tak Slované osídlili střední Evropu a jejich kultury se zde velice ovlivnily a prolínaly. Samhain byl v tuzemsku nahrazen velmi podobnými Dušičkami až s nástupem křesťanství.
Plameny nás očišťují
Čtete také
Americký Halloween i české Dušičky mají z keltských dob hned několik tradic. Nejrozšířenějším zvykem je zapalování svíček a ohňů. Keltové i Slované totiž věřili, že oheň očišťuje a jeho světlo nás dokáže ochránit před zlými duchy. Česká obdoba, tedy Dušičky, se slaví asi od 10. století, kdy byla zavedena opatem Odilem, který chtěl nahradit pohanské zvyky (tedy i původní Samhain).
Co se týče českých Dušiček je kromě zapalování svíček zvykem položit na hrob čerstvé květiny, které symbolizují víru ve věčný život. Dříve se také věřilo, že v tento den vystupují duše z očistce, aby si odpočinuly od věčných muk. Pekly se také bochánky, ve tvaru kostí, kterými se obdarovávali pocestní. A připadá na den po svátku všech svatých.
Právě s tímto svátkem se pojí i americký Halloween. Jde o zkrácený název, který vznikl z úsloví “All Hallows Eve” v českém překladu jde o předvečer všech svatých. Byť mají oba svátky, Dušičky i Halloween, pravděpodobně stejný základ, oslavy se velice liší. Během Halloweenu se děti v anglosaských zemích převlékají do strašidelných kostýmu. Ty je mají ochránit před vším zlým, jelikož hranice mezi světem živých a mrtvých se během svátku stírá. Děti chodí dům od domu a koledují o sladkosti.
Halloween jako zábava pro celou rodinu
Typické je také vydlabávání a rozsvěcení dýní. Právě to je znak, který v současnosti přejímá i mnoho českých domácností. Přestože se do oslav Halloweenu v celé šíři nezapojují, vydlabávání dýní může být zábava jak pro děti, tak pro dospělé. Právě pro děti jsou velmi atraktivní i lampionové průvody, které se kolem data obou svátků objevují.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Přiznat šediny je stále v módě, vyžaduje to však odvahu - číst více »
Ženy tráví v penzi více času než muži. Rozdíl sníží reforma - číst více »
Chalupaření už není v kurzu. Senioři více cestují - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.